KOVOVÝROBA
  • TECHNOLOGICKÉ MOŽNOSTI
  • STROJNÍ VYBAVENÍ
  • PROJEKTY
  • PRODEJ
  • 3D TVORBA
TECHNOLOGIE
  • MATERIÁLY
  • ŘEZNÉ PODMÍNKY NÁSTROJŮ
  • VÝROBNÍ PROCESY
JAK TO UPNOUT ?
  • JAK UPNOUT NÁSTROJ
  • JAK UPNOUT OBROBEK
JAK TO VYROBIT ?
  • TABULKY
  • TEORIE OBRÁBĚNÍ
  • TIPY Z PRAXE
JAK TO NABROUSIT ?
  • BROUŠENÍ NÁSTROJŮ
  • GEOMETRIE NÁSTROJŮ
  • OPTIMÁLNÍ NASTAVENÍ
  • OSTŘENÍ V PRAXI
ZAJÍMAVOSTI
  • Stroje v ČSR
  • Z historie
UKÁZKY VÝROBY
p1050727 P1030269 P1030786 p1060306
www.tumliKOVO.cz-česky www.tumliKOVO.cz-english www.tumliKOVO.cz-deutsch www.tumliKOVO.cz-по-русски www.tumliKOVO.cz-en français www.tumliKOVO.cz-in italiano www.tumliKOVO.cz-en español www.tumliKOVO.cz-português www.tumliKOVO.cz-po polsku www.tumliKOVO.cz-japan
TOPlist

Více jak dva měsíce jsem se vzhledem k úpornému pracovnímu nasazení při plnění plánu bůhvíkolikáté pětiletky nedostal ke generálce pákového soustruhu Leinen & Boley, kterou jsem započal v první části. Ovšem dlužno podotknout, že jsem v žádném případě nezahálel a v záplavě přírub posledních týdnů jsem si našel čas i na malého Leinena….

Příruby na sklíčidla

Pořídil jsem mu dvě opravdu velmi pěkné litinové příruby na 80mm sklíčidla a jednu na 100mm sklíčidlo.Když už je vřeteno venku, tak udělám ještě lícní desku s T drážkami a lapovací desku, stejnou jak na asisťácké a emeňácké soustruhy , která se mě docela líbí. Příruby jsou opět z kontilitiny, zatím bez osazení a bez otvorů. Osazení doladím přímo na soustruhu, aby to jak se říká „sedělo“.

 

 

litinové příruby na vřeteno soustruhu Leinen & Boley

 

detail přírub a přední části vřetene

Vřeteno Leinena se velikostí moc neliší od vřetene soustruhu MN80, Leinen má oproti MN80 s válcovým vřetenem dvojité kužely vřetene rozdílných průměrů uložené v bronzových ložiscích vřeteníku, takže se dá upravovat jak radiální tak zároveň axiální vůle.

Systém usazení vřetene do bronzových pouzder, která jsem ovšem jako jedinou část nevytahoval z vřeteníku, jsem důkladně promyslel a dospěl jsem k názoru, že usazení vřetene a zaškrabání ložisek na barvu je mnohem jednodušší jak u válcové varianty známé z MN80.

Závitový konec na vřeteni Leinena má závit o průměru 36mm s 8chody na 1″, potom následuje krátká válcová část o průměru 37mm.  Vyfotil jsem ty vřetena vedle sebe, vřeteno MN80 má kuželovou dutinu Me24 a Leinen má Mk3 + krátké kuželové osazení na kleštiny a zadní broušenou dutinu s čepem na vedení kleštiny s průchodem vřetene o průměru 20mm. Je to tedy mnohem univerzálnější provedení než na MN80. Nevím nad čím při konstruování vřetene MN80 soudruzi přemýšleli.

 

 

porovnání vřeten soustruhu MN 80 a soustruhu Leinen & Boley

 


 

Příměrné pravítko

Vzhledem k tomu, že jsem potřeboval zaškrabávat také rybinové drážky suportů, byl jsem nucen si vyrobit kvůli opravdu velmi debilnímu úhlu rybinových drážek s hodnotou 45° příměrné litinové pravítko, kdy jsem jednu stranu udělal 45° a druhou 55° když už jsem byl u toho, každopádně jde to přebrousit i na jiný úhel což není problém, ovšem musí se to znovu zaškrabat a to už je docela piplačka.

 

 

příměrné pravítko 45/55 st. po broušení

Příměrné pravítko má délku 250mm a úhly jsem napřesno ohobloval na mém Strigonovi, ale nefotil jsem to, protože jsem jednak neměl čas a navíc na tom hoblování  není vcelku nic zajímavého.

 

 

obroušené příměrné pravítko

Broušení už je zajímavé, ale to taky nemám, vyfotil jsem to jen během škrabání a potom výsledný výrobek, na kterém chybí ještě nějaké držátko, každopádně nic tragického co by ovlivňovalo výrazně účel použití pravítka. Broušeno na BPH20 pomocí dvou sinusových pravítek opřených o dva úhelníky. Škrabáním se spodní strana prakticky jen nazdobila, úhly potom každý zvlášť zaškrabal jen opravdu slabě na „rovinu“.

 

 

nazdobená spodní strana pravítka

 

zaškrabaný úhel 45st.

 


 

Zaškrabání vrchního malého suportu

Začal jsem opět s rovnýma plochama vrchní části suportu tak, abych si vytvořil zaškrabanou a ideální rovinu podle které budu následně opisovat barvu na protikus suportu, a tímto způsobem na něm vytvořím opět vůči sobě správné rovnoběžné plochy, od ploch takto zaškrabaných geometricky správně se potom velmi jednoduše po zabroušení úhlů rybin zaškrabou podle výše zmiňovaného příměrného úhlového pravítka dvě ideálně rovnoběžné roviny u kterých je narozdíl od vrchního dílu s přítlačnou lištou která jakoukoli nerovnoběžnost vlastně koriguje, tato rovnoběžnost životně důležitá. Velmi složitě se to popisuje, proto jsem opět nafotil pro pochopení několik názorných obrázků, které volně navazují na další kapitolu kterou je broušení úhlů  rybin suportů.

Vrchní díl

 

 

jde o tyto dva díly vrchního suportu

 

opis barvy č. 1 na tušírovací desce

Barva se musí zaškrabat, nenabarvená místa zůstávají.

 

 

opis barvy č. 2 na tušírovací desce

 

opis barvy č. 3 na tušírovací desce

Tohle vypadá poměrně nadějně, ještě to chce jemně doladit.

 

 

foto po škrabání

 

opis barvy č. 4 na tušírovací desce

Ještě poslední škrabání a opis, barva je ve větší vrstvě na tušírovací desce.

 

 

poslední opis barvy

Takhle mě to stačí, jen to nazdobím a dvě kontrolní plochy na protikus vrchního suportu můžu použít jako tušírovací k nanášení barvy.

 

 

konečné vodorovné plochy vrchního suportu

Tento díl suportu, na kterém je umístěna přítlačná lišta má nejdůležitější rybinu na opačné straně než je lišta a tuhle taky musím srovnat, druhá strana mě ani tak nezajímá a v podtatě tyto plochy nemusí být vzhledem k typu přítlačné lišty k sobě rovnoběžné. Zaškrabané rovnoběřné plochy použiju tedy na opis barvy na protikus suportu a opět budu dělat jako první rovinné plochy stýkající se s těmito. Jinak moje blbost, že jsem to dal zbrkle do laku , musel jsem to složitě chytat za nožovou hlavu upnutou přes T drážku. Vrchní plocha tohoto suportu šla po zaškrabání na magnet, kde jsem zajistil absolutní rovinnost posuvu a plochy na které bude upnuta nožová hlava. Není to zas až tak důležité, ale pěkně to vypadá.

Spodní díl – protikus

Jak už bylo řečeno, na rovinné plochy spodního protikusu vrchní desky malého podélného suportu použiju už zaškrabanou vrchní desku.

 

 

vrchní díl s barvou sejmutou ve vrstvě s tušírovací desky

 

barva opsaná na protikus, zkouška č 1.

Není to zas až tak nic hrozného, odstraním opět škrabáním barvu a opíšu znovu.

 

 

škrabání po opisu č. 1

 

škrabání po opisu č. 2

 

barva opsaná na protikus, zkouška č 3.

Tohle se mi líbí, podle mě to zas tak vychozené nebylo, nechám to rozhodně tak a budu se věnovat rybinám, konkrétně na protikusu musí nutně tyto rybiny být rovnoběžné, tohle zjistím tak, že do rybin na začátku a na konci vložím přesné kulatiny a přes ně tyto rybiny změřím, výsledný rozdíl musím odstranit tak aby při dalším měření přes válečky byl naměřen stejný rozměr jak na začátku tak na konci suportu. Totéž musím pochopitelně provést s hlavním suportem příčným na nějž je tento vrchní přidělaný.

 


bude následovat…..

Broušení úhlů rybin suportů

 

 


 

Přečtěte si také :