KOVOVÝROBA
 • TECHNOLOGICKÉ MOŽNOSTI
 • STROJNÍ VYBAVENÍ
 • PROJEKTY
 • PRODEJ
 • 3D TVORBA
TECHNOLOGIE
 • MATERIÁLY
 • ŘEZNÉ PODMÍNKY NÁSTROJŮ
 • VÝROBNÍ PROCESY
JAK TO UPNOUT ?
 • JAK UPNOUT NÁSTROJ
 • JAK UPNOUT OBROBEK
JAK TO VYROBIT ?
 • TABULKY
 • TEORIE OBRÁBĚNÍ
 • TIPY Z PRAXE
JAK TO NABROUSIT ?
 • BROUŠENÍ NÁSTROJŮ
 • GEOMETRIE NÁSTROJŮ
 • OPTIMÁLNÍ NASTAVENÍ
 • OSTŘENÍ V PRAXI
ZAJÍMAVOSTI
 • Stroje v ČSR
 • Z historie
UKÁZKY VÝROBY
P1030582 p1080743 p1110285 P1030490
www.tumliKOVO.cz-česky www.tumliKOVO.cz-english www.tumliKOVO.cz-deutsch www.tumliKOVO.cz-по-русски www.tumliKOVO.cz-en français www.tumliKOVO.cz-in italiano www.tumliKOVO.cz-en español www.tumliKOVO.cz-português www.tumliKOVO.cz-po polsku www.tumliKOVO.cz-japan
hoby cnc mašinky a jiné domácí cnc projekty - každý den nové informace
TOPlist

Archív kategorie ‘Současné’

Mezipříruby 125 mm k redukci čínských konců vřeten ve variantě 100 mm, slouží k upnutí za původní osazení, jež má hodnoty 72 mm průměr osazení a rozteč šroubů M 8 pak 84 mm. Jedná se o mezipříruby čínských vřeten pro sklíčidla TOS 125 mm.

přední osazení pro sklíčidlo TOS 125 mm

 

zadní osazení 72 mm s roztečí šroubů 84 mm

Materiál ocel se zapuštěnými pevnostními šrouby M 8 sloužícími k upevnění celé mezipříruby za konec vřetene. Po doladění osazení na konkrétním stroji, nasazení sklíčidla a jeho vycentrování poté slouží jako upínací prvek celého sklíčidla.

mezipříruba 100 mm a 125 mm s rozdílným upínáním

Na obrázku je vidět originální čínské vřeteno ze soustruhu ve variantě výše zmíněného upínání pro základní čínské sklíčidlo 100mm.

 

čínské vřeteno a mezipříruba

 

 

Standardní upínání soustruhů řady 300 pro sklíčidlo 80 mm je zde a 100 mm zde .

 


 

Výkresový náhradní díl matice šroubu příčného posuvu k soustruhu MN 80 v originální litinové náhradě se závitem M10 x 1,5 L s broušenou dosedací plochou vůči závitu matice.

 

matice příčného posuvu soustruhu MN 80 I.

 

 

matice příčného posuvu soustruhu MN 80, spodní plocha

Po obvodu jsou umístěny čtyři upínací otvory M4, na jedné straně  průchozí otvor pro nastavení vůle matice na šroubu z vrchní strany suportu.

 

matice příčného posuvu soustruhu MN 80, detail závitu

 

 


 

Pákové suporty patřily a dodnes patří díky své universálnosti k užitečným rozšiřujícím přípravkům většiny klasických stolních hrotových soustruhů. Pákový suport primárně určený na soustruh MN80, který jsem vytvořil, a který je popsán v tomto článku vychází z koncepce samostatného vrchního dílu křížového pákového suportu, který se používal na čistě jednoúčelových pákových soustruzích, kde byla snaha o jednoduchost a opakovatelnost operací ve stovkách kusů.

 

 

precizní pákový suport soustruhu MN80

 

 

pákový suport detailní pohled

Je řešen jako jednoduše vyměnitelný a upínáním identický jako originální vrchní suport  MN80. Číst dále….. »

Tyto ocelové mezipříruby jsou speciálně vyrobené pro montáž sklíčidel TOS s průměrem upínacího osazení 63mm. Standardní průměr na konci vřetene hobby soustruhů řady 300 jakými jsou Asist, Rotwerk, Einhell, CQ, MB, Proma, JET, a spousty dalších klonů je 55mm. Tento rozměr používá většina čínských univerzálek průměru 80mm, které ale nemají tak velký upínací rozsah čelistí jak sklíčidla TOS.

mezipříruba 80mm pro sklíčidla TOS

 

boční pohled na mezipřírubu

 

Mezipříruba se dá použít jak na tříčelisťové tak na čtyřčelisťové sklíčidlo TOS, které má shodný upínací průměr 63mm. Mezipříruba je 9mm silná, a tak jen zanedbatelně snižuje točnou délku. Pro tyto soustruhy mám také mezipříruby 100mm a nebo taky 125mm.

mezipříruba přední a zadní strana

Štefty pro montáž na konec vřetene jsou zapuštěné, zalepené a zafrézované. Zadní osazení je na všech přírubách 55mm do hloubky 3mm a na konec vřetene jde ztuha, po našroubování na vřeteno se upraví průměr příruby přesně na sklíčidlo do rozměru 63mm, mezipříruba se sundá a osadí se sklíčidlo přitáhnutím imbusy M5. Házivost příruby je tak v nule.

mezipříruby 80, 100, 125mm pro hobby soustruhy řady 300

 

 


 

Velmi podobný projekt odměřování podélného posuvu hlavního suportu, prakticky na stejném principu jakým je také set odměřování pro soustruh MN80. Princip je založený na změně převodového poměru sestupových kol v soustavě ozubený hřeben-pastorek hřebene-sestupové kolo pastorku-ozubené kolo ručního kola. Pravděpodobně snaha o snížení ceny těchto soustruhů na minimum je důvodem, pro který tam tohle odměřování s noniem na ručním kole chybí. Pro představu, originální převod ruční kolo-sestupová kola-hřeben dává posuv na jednu otáčku ručního kola 19,1986mm vyjádřeno matematicky. Změnou převodového poměru a výrobou nového ozubeného kola ručního kola jsem se dostal na hodnotu 20mm na jednu otáčku.

 

 

set odměřování hlavního suportu

 

set odměřování, zadní pohled

Celé řešení odměřování jsem nainstaloval na zkoušku na mého rotwerka, který mě slouží především jako zkušební vzorek těchto soustruhů. Odměřování tam nakonec nechám, protože se mi to nechce sundávat a během července vyrobím také pár kousků navíc pro případné zájemce.

Číst dále….. »