KOVOVÝROBA
  • TECHNOLOGICKÉ MOŽNOSTI
  • STROJNÍ VYBAVENÍ
  • PROJEKTY
  • PRODEJ
  • 3D TVORBA
TECHNOLOGIE
  • MATERIÁLY
  • ŘEZNÉ PODMÍNKY NÁSTROJŮ
  • VÝROBNÍ PROCESY
JAK TO UPNOUT ?
  • JAK UPNOUT NÁSTROJ
  • JAK UPNOUT OBROBEK
JAK TO VYROBIT ?
  • TABULKY
  • TEORIE OBRÁBĚNÍ
  • TIPY Z PRAXE
JAK TO NABROUSIT ?
  • BROUŠENÍ NÁSTROJŮ
  • GEOMETRIE NÁSTROJŮ
  • OPTIMÁLNÍ NASTAVENÍ
  • OSTŘENÍ V PRAXI
ZAJÍMAVOSTI
  • Stroje v ČSR
  • Z historie
UKÁZKY VÝROBY
P1050350 P1030586 P1040839 P1030689
www.tumliKOVO.cz-česky www.tumliKOVO.cz-english www.tumliKOVO.cz-deutsch www.tumliKOVO.cz-по-русски www.tumliKOVO.cz-en français www.tumliKOVO.cz-in italiano www.tumliKOVO.cz-en español www.tumliKOVO.cz-português www.tumliKOVO.cz-po polsku www.tumliKOVO.cz-japan
TOPlist

Archív kategorie ‘Projekty pro Schaublin SV 102VM’

Moje oblíbené modulární držáky PCM :-) ….průměr trnu klasika 20 mm, použitelné jak na Deckel frézkách, tak na Sv 102VM, nebo v revolerovém suportu pro Schaublin 102 TO, nebo pákového koníka……. různé použití na tisíc způsobů….

set modulů

hlavy PCM a moduly

detail hlavy

 

Mikrometrická hlavice zajišťuje přesný posuv v radiálním směru. Na hlavy jsem vyráběl moduly s otvory pro TK frézy vyosené o 2° k hladkému otvoru. Vyráběl jsem držáky s otvory, 4, 5, 6, 8, 10 mm. Je to pro inspiraci jak se to dá využít, samozřejmostí jsou také úhlové držáky nožů…ty zase příště….

porovnání PCM a originál Schaublin

PCM sada

 


 

Po delším přemlouvání jsem se koncem léta nechal ukecat od jednoho francouzského kolegy a čtenáře stránek, který shlédl některé mé projekty noniusů ke strojům, do výroby vylepšeného příčného noniusu soustruhu Schaublin SV  102VM a jeho dalších závitových klonů. Tento nedostatek je takový malý flíček na jinak perfektně zpracovaném stroji. Noniusy byly vyrobeny záhy, ovšem z nedostatku času a jak už je u mě tradičně zvykem opět odloženy, takže k dokončení jsem se dostal až nyní.

 

Vylepšený příčný nonius soustruhu Schaublin SV 102 VM a 102 VM

Původní originální noniusy mají 200 dílků na stoupání příčného šroubu 4 mm, kdy jeden dílek posuvu stupnice představuje úběr v této hodnotě z průměru. Potud je vše v pořádku, nicméně stupnice jsou značeny nesmyslnými čísly v hodnotách od 0 do 19, kdy i při velmi častém používání je člověk nucený přemýšlet kolik dílků se rovná určité hodnotě úběru a přepočítávat.

 

originální nonius na stroji

Mnou vyrobené noniusy, když už jsem je dělal, mají dílků 400, přičemž na sebe kontinuelně navazuje vždy dlouhý a krátký dílek, jež mezi sebou představují hodnotu posunu příčného suportu 0,01mm na průměru. Tuto volbu jsem zvolil hlavně kvůli přehlednosti, neboť jednotlivé dílky mají mezi sebou rozestup jen 0,65 mm.

 

vylepšený nonius nasazený na stroji

Číslice jsou pak gravírovány na reálné hodnoty 0-0,2-0,4-………3,6-3,8-0. Sám jsem si, ačkoli plánuji osadit tento soustruh digitálním odměřováním, jeden kousek nechal na stroji a práce se tak stává opravdu příjemnější.

 

detail kroužku

 

 

detailní pohled na osazený nonius

 


 

Dvouosý stavitelný koník byl přípravek, který jsem vyrobil prakticky ihned po GO Schaublina,  jednak jsem potřeboval přesný koník s dutinou Mk3 a taky jsem byl docela lenoch dodělat původní originální koník. Z výsledku práce jsem, ač to u mne nebývá zvykem, unešen. Je to taky díky skutečnosti, že jsem se snažil být více než jindy pečlivý. Tento typ je  takový mezičlánek, mezi originálním koníkem. Zjednodušeně řečeno, než jsem dodělal originál, zakoukal jsem se do tohoto.

V první fázi jsem shlédnul veškeré fotografie v googlu a především jsem se snažil nalézt alespoň jeden oficiální, pevně daný rozměr podle něhož bych byl schopen vytvořit výrobní výkresy. To se mě nakonec podařilo, a tímto rozměrem byla celková délka koníku. Po této informaci jsem se pustil do kreslení. Tohle jsem bral víceméně jako výzvu v dalším vzdělávání. Koník byl oměřen a rozkreslen do jednotlivých výkresů dle vytvořeného modelu v 3D. Oproti originálu, jehož roviny se pohybují po výrobně, dle mého názoru, nesmyslně složitých „zubech“ jsem tyto nahradil systémem pero-drážka. Na funkci to nic nemění a co do zhotovení se mi to zdálo mnohem jednodušší.

Takže tohle je on, barva je použitá stejně jak u celého soustruhu, a tou je pale green- RAL 6021.

 

 

výškově a směrově stavitelný koník Mk3

Číst dále….. »

předchozí…….Schaublin 102VM- přesný dvouosý stavitelný koník-část 1.

V dalším dílu článku bylo provedeno dokončení odlehčení spodního dílu koníka

 

hrubování bočního odlehčení

 

 

broušení bočního vybrání

Polotovar pro výsledný úhel jsem ustavil na dvou sinusových pravítkách nezávislých na sebe ze dvou stran, přičemž v tomto případě je nutné úchylkoměrem vyrovnat příčný směr abychom se dostali i před výsledným broušením na kolmici šikmé a svislé plochy spodního dílu. Číst dále….. »

V závěru článku je dokončení koníka, kompletace, výroba pinoly a jejích komponent.

předchozí……Schaublin 102VM- přesný dvouosý stavitelný koník-část 1.

předchozí……Schaublin 102VM- přesný dvouosý stavitelný koník-část 2.

Následující fotografie myslím nepotřebují komentář, je zde velice názorně zobrazeno sestavení dílů koníku a plochy jednotlivých dílů vůči sobě.

 

 

 

sestavené díly koníka zezadu

 

 

 

 

sestavené díly koníka z boku

Číst dále….. »