KOVOVÝROBA
 • TECHNOLOGICKÉ MOŽNOSTI
 • STROJNÍ VYBAVENÍ
 • PROJEKTY
 • PRODEJ
 • 3D TVORBA
TECHNOLOGIE
 • MATERIÁLY
 • ŘEZNÉ PODMÍNKY NÁSTROJŮ
 • VÝROBNÍ PROCESY
JAK TO UPNOUT ?
 • JAK UPNOUT NÁSTROJ
 • JAK UPNOUT OBROBEK
JAK TO VYROBIT ?
 • TABULKY
 • TEORIE OBRÁBĚNÍ
 • TIPY Z PRAXE
JAK TO NABROUSIT ?
 • BROUŠENÍ NÁSTROJŮ
 • GEOMETRIE NÁSTROJŮ
 • OPTIMÁLNÍ NASTAVENÍ
 • OSTŘENÍ V PRAXI
ZAJÍMAVOSTI
 • Stroje v ČSR
 • Z historie
UKÁZKY VÝROBY
P1010702 P1030612 P1050564 p1040891
www.tumliKOVO.cz-česky www.tumliKOVO.cz-english www.tumliKOVO.cz-deutsch www.tumliKOVO.cz-по-русски www.tumliKOVO.cz-en français www.tumliKOVO.cz-in italiano www.tumliKOVO.cz-en español www.tumliKOVO.cz-português www.tumliKOVO.cz-po polsku www.tumliKOVO.cz-japan
TOPlist

Archív kategorie ‘PROJEKTY’

Moje oblíbené modulární držáky PCM :-) ….průměr trnu klasika 20 mm, použitelné jak na Deckel frézkách, tak na Sv 102VM, nebo v revolerovém suportu pro Schaublin 102 TO, nebo pákového koníka……. různé použití na tisíc způsobů….

set modulů

hlavy PCM a moduly

detail hlavy

 

Mikrometrická hlavice zajišťuje přesný posuv v radiálním směru. Na hlavy jsem vyráběl moduly s otvory pro TK frézy vyosené o 2° k hladkému otvoru. Vyráběl jsem držáky s otvory, 4, 5, 6, 8, 10 mm. Je to pro inspiraci jak se to dá využít, samozřejmostí jsou také úhlové držáky nožů…ty zase příště….

porovnání PCM a originál Schaublin

PCM sada

 


 

Tohle byl můj hodně velký projekt na který jsem se vysloveně těšil, protože příruby kotoučů jsem řešil na jiných mých bruskách jako je BN 102 a BN 101 tak jsem věděl, že jich budu potřebovat opravu hodně. Přestože používám na broušení nástrojů převážně CBN a diamantové kotouče, pojal sem potřebu využít množství keramických kotoučů do průměru 10o mm, které jsem za léta nastřádal. Mých 10ks přírub k Deckel S1 bylo v tomto případě zoufale málo, v konfiguraci základních tří druhů přírub jsou také příruba kleštinová a příruby pro kotouče s průměrem otvorů 10 a 13mm. Hrubým odhadem jsem dospěl k číslu 50, kdy jsem vyráběl cca 15 ks z každé velikosti. Kotouče jsou pak nasazeny na přírubách nastálo a pečlivě orovnány, jakoukoli přírubu s kotoučem mohu kombinovat na obě brusky.

Technologie výroby se liší oproti přírubám na trnové brusky, kdy trn tvoří samotné prodloužení a na něj je následně nasazena příruba určité velikosti spolu s kotoučem. U Deckel S1 tvoří příruba také samotné prodloužení, brusné vřeteno má krátký vnější kužel o kuželovitosti 1:5 na kterém je navíc Woodruffovo pero, které zajišťuje snadné sešroubování a našroubování příruby z kuželu, jelikož matice vtahující přírubu je nastálo na vřeteni, nedochází tak k prokluzu a ničení samotného kužele vřetene. O toto pero je výroba složitější, neboť je důležité na samotném vnitřním kuželu obrazit drážku 3 mm. Upínací závit je M 27 x 1,5 pravý, závit pro matice samotného upnutí kuželů pak M 20 x 1,5 L, na některých originálních se vyskytuje také M 20 x 1 pravý ale i levý, protože je ale bruska převážně“pravostranná“ nehodlal jsem se výrobou pravých závitů k upnutí kotoučů zabývat, podložka zajistí i při variantním otáčení kotouče proti směru hodinových ručiček nesešroubování upínací matice kotouče.

Důležitou částí je potom podložka s vnitřním perem, kterou jsem si nechal napálit s plechu 2 mm i  když originální podložky byly stříhané s prolisem. Při nasazování brusného kotouče na jakoukoli přírubu je důležité podložit kotouč silnějším kartonem a utáhnout, dále nechat přírubu s kotouče den až dva a pak přetáhnout, až potom je možné kotouč orovnávat. Papírová podložka totiž povolí tlakem povolí a matice se uvolní, ten den je dostatečně dlouhá doba na povolení papírové podložky, matice zcela jistě ještě „půjde“ ke kotouči.

Příruby jsou ocelové, kompletně broušené nakulato z důvodu omezení házivosti na konci, které by mělo být pod 0,02. I když samotný keramický kotouč se orovnává, tak není žádoucí aby samotná příruba, která se chová jako prosloužení vřetene jakkoli navíc kmitala.

Příruby, matice i podložky jsou na závěr černěny Brunigalem. K maticím jsem vyrobil také  čelní upínací klíč, který mě také chyběl. U přírub o délce 75 mm jsem nafotil cca postup výroby, včetně kontrolního soustružení přesného kužele po nastavení pákového suportu na soustruhu Schaublin 102TO, kdy je potřeba vysoustružit kontrolní kužel po ustavení  suportu na kužel 1:5. Finta je následující: břit nože ustavený na přesnou výšku osy rotace se přesune na zadní část kontrolního špalíku a pustí se obrácené otáčky, nožem se vysoustruží kužel a válec s kuželem pak upne do sinového pravítka ke kontrole kuželovitosti, ideální dělat v kleštinách.

Kotouče s přírubami mám osazeny nad hlavou do speciálních držáků, které jsem vytvořil 3D tiskem, držák jsem namodeloval tak, aby vyplnil vnitřní upínací kužel příruby a procházel jím otvor pro našroubování na strop, tiskem je také vytvořen vnitřní upínací závit m 27 x 1,5. Sundání kotouče je otázkou vteřiny a nikde to nepřekáží. K velmi tenkým kotoučům jsem navíc vyrobil distanční vložky o větším průměru než je osazení na přírubě.

 

 

kotouč o síle 3 mm osazený do příruby, spolu s distančními vložkami

 

kotouč na drážky na přírubě Deckel

část brusných kotoučů pro Deckel S1

 

držák příruby s vnitřním závitem

sada držáků v jednom tisku

 


 

Projekt dělené bronzové matice pro posuvový šroub podélného pohybu hlavního suportu. Oproti originální spínací matici, která je litinová, je tato  bronzová, se závitem řezaným v souosém páru obou polovin matice.

 

spínaná matice hlavního posuvu

Číst dále….. »

Projekt šroubu posuvu malého podélného suportu s  bronzovou maticí k soustruhu MN80. Šroubovice a matice jsou vyrobeny a na sobě zalapovány tak, aby byla zcela eliminován mrtvý chod šroubu. Chod šroubu v matici je po celé délce stejnoměrný, na konci je opět vytvořen kužel pro naklepnutí původní kličky.

posuvový šroub malého suportu MN80 s bronzovou maticí

Číst dále….. »

Do dutiny vřetene soustruhu MN 80  s kuželem Me 24 se dodávala originální vložka pro kužel Mk 1 pro soustružení mezi hroty MN 807. Protože kužely Mk1 a příslušenství v tomto rozměru není tak snadno dostupné, vyrobil jsem upravené vložky Me 24/ Mk 2. Vložky jsou kalené a cementované, vnější a vnitřní kužel broušený.

Protože originální metrický kužel vřetene Me 24 je zkrácený, bylo nutno vyrobit novou vložku s ohledem na kužel Mk 2 o cca 25 mm delší než je konec vřetene.

vložka Me 24/ Mk 2

 

zadní strana vložky

 

 

vložka nasazená ve veřeteni