KOVOVÝROBA
 • TECHNOLOGICKÉ MOŽNOSTI
 • STROJNÍ VYBAVENÍ
 • PROJEKTY
 • PRODEJ
 • 3D TVORBA
TECHNOLOGIE
 • MATERIÁLY
 • ŘEZNÉ PODMÍNKY NÁSTROJŮ
 • VÝROBNÍ PROCESY
JAK TO UPNOUT ?
 • JAK UPNOUT NÁSTROJ
 • JAK UPNOUT OBROBEK
JAK TO VYROBIT ?
 • TABULKY
 • TEORIE OBRÁBĚNÍ
 • TIPY Z PRAXE
JAK TO NABROUSIT ?
 • BROUŠENÍ NÁSTROJŮ
 • GEOMETRIE NÁSTROJŮ
 • OPTIMÁLNÍ NASTAVENÍ
 • OSTŘENÍ V PRAXI
ZAJÍMAVOSTI
 • Stroje v ČSR
 • Z historie
UKÁZKY VÝROBY
P1030816 P1040869 p1040886 P1030265
www.tumliKOVO.cz-česky www.tumliKOVO.cz-english www.tumliKOVO.cz-deutsch www.tumliKOVO.cz-по-русски www.tumliKOVO.cz-en français www.tumliKOVO.cz-in italiano www.tumliKOVO.cz-en español www.tumliKOVO.cz-português www.tumliKOVO.cz-po polsku www.tumliKOVO.cz-japan
TOPlist

Archív kategorie ‘PROJEKTY’

Projekt nožových hlav Tripan 102-46.300 modelu  111 pro soustruhy řady 102 TO102 TL a 102N-VM základní hlavy pro nožové upínače ve variantě Tripan 111. Materiál 15 230 nitridováno, vyvařeno v brunigalu a v závěru broušeno. Originální popisy jsem gravíroval.

 

 

základní tělo Tripan 111

1

2

3

4

5

6

7

8

 

 


 

Výroba úhlových držáků Tripan 111 s otvorem 20mm. Možno kombinovat s úhlovými PCM držáky, případně pak s dalším příslušenství v průměru 20mm.

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

 

 


 

Sada upínačů nožů pro Tripan 111. Držáky jsou určeny pro soustruhy Schaublin řady 102, které používám…… Schaublin 102-TO, Schaublin 102-TL, Schaublin 102N-VM a Schaublin SV102-VM. Upínače patří do základního těla Tripan 111, které jsem si také vyráběl.

 

sada nožových držáků

sada nožových držáků I

nožový držák v akci na zadním suportu

 


 

Moje oblíbené modulární držáky PCM :-) ….průměr trnu klasika 20 mm, použitelné jak na Deckel frézkách, tak na Sv 102VM, nebo v revolerovém suportu pro Schaublin 102 TO, nebo pákového koníka……. různé použití na tisíc způsobů….

 

set modulů

hlavy PCM a moduly

detail hlavy

 

Mikrometrická hlavice zajišťuje přesný posuv v radiálním směru. Na hlavy jsem vyráběl moduly s otvory pro TK frézy vyosené o 2° k hladkému otvoru. Vyráběl jsem držáky s otvory, 4, 5, 6, 8, 10 mm. Je to pro inspiraci jak se to dá využít, samozřejmostí jsou také úhlové držáky nožů…ty zase příště….

 

porovnání PCM a originál Schaublin

PCM sada

 


 

Tohle byl můj hodně velký projekt na který jsem se vysloveně těšil, protože příruby kotoučů jsem řešil na jiných mých bruskách jako je BN 102 a BN 101 tak jsem věděl, že jich budu potřebovat opravu hodně. Přestože používám na broušení nástrojů převážně CBN a diamantové kotouče, pojal sem potřebu využít množství keramických kotoučů do průměru 10o mm, které jsem za léta nastřádal. Mých 10ks přírub k Deckel S1 bylo v tomto případě zoufale málo, v konfiguraci základních tří druhů přírub jsou také příruba kleštinová a příruby pro kotouče s průměrem otvorů 10 a 13mm. Hrubým odhadem jsem dospěl k číslu 50, kdy jsem vyráběl cca 15 ks z každé velikosti. Kotouče jsou pak nasazeny na přírubách nastálo a pečlivě orovnány, jakoukoli přírubu s kotoučem mohu kombinovat na obě brusky.

Technologie výroby se liší oproti přírubám na trnové brusky, kdy trn tvoří samotné prodloužení a na něj je následně nasazena příruba určité velikosti spolu s kotoučem. U Deckel S1 tvoří příruba také samotné prodloužení, brusné vřeteno má krátký vnější kužel o kuželovitosti 1:5 na kterém je navíc Woodruffovo pero, které zajišťuje snadné sešroubování a našroubování příruby z kuželu, jelikož matice vtahující přírubu je nastálo na vřeteni, nedochází tak k prokluzu a ničení samotného kužele vřetene. O toto pero je výroba složitější, neboť je důležité na samotném vnitřním kuželu obrazit drážku 3 mm. Upínací závit je M 27 x 1,5 pravý, závit pro matice samotného upnutí kuželů pak M 20 x 1,5 L, na některých originálních se vyskytuje také M 20 x 1 pravý ale i levý, protože je ale bruska převážně“pravostranná“ nehodlal jsem se výrobou pravých závitů k upnutí kotoučů zabývat, podložka zajistí i při variantním otáčení kotouče proti směru hodinových ručiček nesešroubování upínací matice kotouče.

Důležitou částí je potom podložka s vnitřním perem, kterou jsem si nechal napálit s plechu 2 mm i  když originální podložky byly stříhané s prolisem. Při nasazování brusného kotouče na jakoukoli přírubu je důležité podložit kotouč silnějším kartonem a utáhnout, dále nechat přírubu s kotouče den až dva a pak přetáhnout, až potom je možné kotouč orovnávat. Papírová podložka totiž povolí tlakem povolí a matice se uvolní, ten den je dostatečně dlouhá doba na povolení papírové podložky, matice zcela jistě ještě „půjde“ ke kotouči.

Příruby jsou ocelové, kompletně broušené nakulato z důvodu omezení házivosti na konci, které by mělo být pod 0,02. I když samotný keramický kotouč se orovnává, tak není žádoucí aby samotná příruba, která se chová jako prosloužení vřetene jakkoli navíc kmitala.

Příruby, matice i podložky jsou na závěr černěny Brunigalem. K maticím jsem vyrobil také  čelní upínací klíč, který mě také chyběl. U přírub o délce 75 mm jsem nafotil cca postup výroby, včetně kontrolního soustružení přesného kužele po nastavení pákového suportu na soustruhu Schaublin 102TO, kdy je potřeba vysoustružit kontrolní kužel po ustavení  suportu na kužel 1:5. Finta je následující: břit nože ustavený na přesnou výšku osy rotace se přesune na zadní část kontrolního špalíku a pustí se obrácené otáčky, nožem se vysoustruží kužel a válec s kuželem pak upne do sinového pravítka ke kontrole kuželovitosti, ideální dělat v kleštinách.

Kotouče s přírubami mám osazeny nad hlavou do speciálních držáků, které jsem vytvořil 3D tiskem, držák jsem namodeloval tak, aby vyplnil vnitřní upínací kužel příruby a procházel jím otvor pro našroubování na strop, tiskem je také vytvořen vnitřní upínací závit m 27 x 1,5. Sundání kotouče je otázkou vteřiny a nikde to nepřekáží. K velmi tenkým kotoučům jsem navíc vyrobil distanční vložky o větším průměru než je osazení na přírubě.

 

 

kotouč o síle 3 mm osazený do příruby, spolu s distančními vložkami

 

kotouč na drážky na přírubě Deckel

část brusných kotoučů pro Deckel S1

 

držák příruby s vnitřním závitem

sada držáků v jednom tisku