KOVOVÝROBA
  • TECHNOLOGICKÉ MOŽNOSTI
  • STROJNÍ VYBAVENÍ
  • PROJEKTY
  • PRODEJ
  • 3D TVORBA
TECHNOLOGIE
  • MATERIÁLY
  • ŘEZNÉ PODMÍNKY NÁSTROJŮ
  • VÝROBNÍ PROCESY
JAK TO UPNOUT ?
  • JAK UPNOUT NÁSTROJ
  • JAK UPNOUT OBROBEK
JAK TO VYROBIT ?
  • TABULKY
  • TEORIE OBRÁBĚNÍ
  • TIPY Z PRAXE
JAK TO NABROUSIT ?
  • BROUŠENÍ NÁSTROJŮ
  • GEOMETRIE NÁSTROJŮ
  • OPTIMÁLNÍ NASTAVENÍ
  • OSTŘENÍ V PRAXI
ZAJÍMAVOSTI
  • Stroje v ČSR
  • Z historie
UKÁZKY VÝROBY
p1040759 p1040882 P1030515 P1030926
www.tumliKOVO.cz-česky www.tumliKOVO.cz-english www.tumliKOVO.cz-deutsch www.tumliKOVO.cz-по-русски www.tumliKOVO.cz-en français www.tumliKOVO.cz-in italiano www.tumliKOVO.cz-en español www.tumliKOVO.cz-português www.tumliKOVO.cz-po polsku www.tumliKOVO.cz-japan
TOPlist

Archív kategorie ‘BRUSKY NÁSTROJOVÉ’

Nástrojová bruska Agathon 175A , Agathon 175R stejně jako její menší model 150 a stolní verze MINOR, patří k několik desetiletí k ikonám mezi nástrojovými bruskami na broušení soustružnických nožů s letovanými TK plátky. Tento typ brusky se vyrábí v prakticky nezměněné podobě už od roku 1920.  Modely s litou základnou se pak dodávaly v letech 1953-1982, po roce 1983 pak přišel nástupce Agathon 175-DIA, přičemž systém upínání nástrojů je geniálně jednoduchý a nezměněn na všech modelech od roku 1920. Protože modely 175-DIA jsou na můj vkus už moc „moderní“ a nepásly by mně do sbírky k Deckelům S1 a S0 sháněl jsem se po co nejstarším modelu kolem roku 1953, což se mi nakonec podařilo. Tyto nástrojové brusky se objevují sporadicky po bazarech, cena je poměrně nízká a není o ně příliš velký zájem, což je způsobeno především nástupem vyměnitelných břitových destiček na soustružnických nožích a s tím spojené absenci přebrušování nožů s letovanými TK plátky. Ovšem v případě prototypové výroby, puškařiny, používání revolverových nástrojů či jedno, či dvoubřitých TK fréz je to vskutku neocenitelný pomocník, v mém případě stála za touto mojí generální opravou velká obliba starých švýcarských strojů.

 

Agathon type 175A

Agathon 175A, detail vrchní části

Agathon 175A

Bruska je koncipována jako dvoukotoučová pro broušení pravo i levořezných nožů, jedno, dvou i vícebřitých nástrojů, gravírovacích jehel, úhlových fréz atp. z tvrdokovových materiálů (při použití CBN pak rychlořezných ocelí), přičemž se používají čelní kotouče dle FEPA typu 9A3 specifických rozměrů. Pravý kotouč slouží k hrubování a používá se zrnitost D 90- 150, levý potom k lapování D20-D46. Výhoda ostření pak spočívá v přesuvném základním inklinačním držáku, kdy po hrubém naostření bez nutnosti sundání broušeného nástroje se přesune břit ke kotouči lapovacímu. Brousí se čelem kotouče, který má šířku brusné části pouze 6mm. Originální kotouče Agathon jsou navíc vyvažované. Na pravé straně (u novějších modelů i na levé) je navíc trn s kotoučem o průměru buď 90 nebo 100 mm na vybrušování lamačů třísek na hlavním břitu za pomoci speciálního přípravku chip-groove grinding attachment (20029300) na krytu kotouče jsou v tabulce uvedeny hodnoty inklinace pro různé rádiusy lamače třísek přičemž hodnoty se liší  pro 90 a pro 100mm kotouč. Protože bruska kterou jsem koupil byla od štítků očesána, byl jsem je nucen vyrobit úplně nové za pomocí fotek z internetu a snažil se aby co nejvěrněji kopírovali originál.

 

 

 

laserový štítek inklinace

Agathon 175A

Bruska se v základní sestavě dodávala se dvěma velikostmi držáků kvadratických nožů, a to menším do velikosti kvadrátu 15×15 tzv. tool holder 15 (30049400), a větším 40×40 tzv. tool holder 40 (30054100), pohonem plochým řemenem (později klínovým) a vestavným čerpadlem emulze umístěném uvnitř ve stojanu spolu z cca 12 litrovou těžkou masivní vanou (celková váha brusky se standardním příslušenstvím je 235 kg). Dále je k brusce poměrně velké množství příslušenství , které se upíná do základního inklinačního držáku, který se pohybuje po broušené tyči o průměru 25mm, pomocná tyč o průměru 14mm se používá pro opření základního inklinačního držáku při jeho vyklopení směrem dozadu. Inklinace (naklonění) lze provádět v rozsahu +-26°, přičemž dělení je po 2° typicky úhly hřbetu, případně čela břitu. V horozontální rovině jsou přípravky otočné v rozsahu 360° na broušeném 16mm čepu, držáky 15 a 40 jsou navíc výklopné vůči ose kotouče.

 

 

 

 

nožový držák a ustavení roviny

ustavení roviny vřeteníku vůči vodící tyči

Inklinační základní držák, který se pohybuje po broušené tyči je utěsněn na obou stranách pryžovými manžetami, jak vypadají přesné originály jsem se bohužel nedopátral, nicméně pasují tam přesně tyhle stírací kroužky (AD48 25×33,6×5,3/6,8 AU95, případně jednobřit AE 42 25×33,6×5,3/7 AU90) nicméně v mém případě byla originální tyč natolik vyběhaná, že se její průměr a ovalita měnila v průběhu měření až o 0,06mm a to se mně jevilo jako poměrně hodně, tak jsem vyrobil základní nosnou tyč úplně novou z tyče lineárního vedení, inklinační držák jsem pak zevnitř jen vyhonoval přímo na lineární 25mm tyč a chodí to po tom sametově, stírací kroužky nejenom chrání proti vniknutí nečistot k vodící tyči, ale fungují jako zádrž olejového filmu uvnitř držáku. Celá tyč je posuvná v rozsahu cca 5mm odpruženou pravou částí, kdy na levé je otočná matice se stupnicí se 100 dílky a dělením 0,01 mm pro přidávání do řezu.

 

 

 

 

sestava nové vodící tyče

závit posuvu tyče

nonius tyče

Součásti opravy byly také levý a pravý držák vodící a opěrně tyče, držáky jsem v páru vystružil, novou vodící tyč nabrousil na průměr a bronzové pouzdra zaškrabal na tyč, po sestavení jsem ještě zaškrabal spodní plochy držáků na vrchní vanu.

 

 

 

 

držáky tyčí

držáky v sestavě

pasování držáků na vanu

přestružení a zarovnání čel

Co mne při celkové generální opravě potěšilo, bylo opravdu nadstandardní provedení odlitků, respektive jejich hladký povrch, kdy není nutné používat pod výsledný lak velkou vrstvu kytu, například vrchní vana je jak vymodelovaná. Konkrétní kus měl snad 5 různých štětkových nátěrů různě na sobě, udělal jsem tedy komplet odmaštění a sundání nátěrů machanicky na první barvu až litinu, Poté následovalo vykytování a nástřik 2K PUR v odstínu RAL 6021.

 

 

 

 

čištění

čištění

 

 

 

 

kytování

vybroušení

nástřik laku

nástřik laku

Staré typy brusek měly hřídel brusného vřetene v provedení vcelku s hřídelí pro vybrušovací kotouč. Bohužel brusku někdo používal s keramickými kotouči a pravděpodobně ani nemazal, vřeteno a pouzdra to měli za sebou, naštěstí se mi podařil osehnat druhý vřeteník v perfektním stavu a jako bonus to byl novější s výměnnými prodlužovacími trny na kotouče 100mm. K mazání používám olej Mobil Velocité No.3 (podle manuálu jsou nastaveny kapací maznice na 10-12 kapek za hodinu).

 

 

 

 

starý typ vřeteníku

vůle na starém vřetneíku

novější vřeteník

novější vřeteník

novější vřeteník

novější vřeteník připraven k sestavení

kapací maznice vřetene

rozebraná kapací maznice vřetene

osazené kapací maznice vřetene

ustavení axiální vůle v rozsahu 9-12 µm

ustavení axiální vůle v rozsahu 9-12 µm

pravý a levý prodlužovací trn

Protože na brusce se pracuje zásadně s emulzí a je nutné při broušení TK nástrojů chladit břit, dodávali se k brusce zakázkové ostřikové štíty, ty jsem pochopitelně neměl, vyrobil jsem si tedy svoje z 2mm hobbyglass co se dá sehnat v baumarketech a protože se mně moc nechtělo je tam strkat přes lak, navrhl jsem si a vytiskl na Bambulabu jejich držáky, držáky jsou pružně uchycené k vaně a ostřikové štíty jsou lehce vysunout.

 

 

 

 

tištěné držáky ostřikových štítů

ostřikové štíty

Samozřejmostí byla nová elektroinstalace, nové LED osvětlení protože na už hůř vidím v detailech, původní chladící gadice jsem nahradil Loc-line. Výměna veškerých valivých ložisek, v čerpadle, motoru a kladkách. Pro pohon jsem použil tenký plochý řemen optibelt Optimax HF 1640mm /30mm, který se dá poměrně lehce sehnat, je tenký 1mm a pokud je schopný zvládnout pohon soustruhu tak takovou malou brusku určitě. Stojan pak obsahuje ve dveřích litý držák vystlaný bronzovými pouzdry na malý nebo velký držák nožů a ruční opěrku na dobrušování.

 

 

 

 

detail umístění motoru

příslušenství ve dveřích

elektroinstalace, štítek a tištěné pouzdro vačkového spínače

elektroinstalace, štítek a tištěné pouzdro vačkového spínače

lampa osvětluje celý pracovní prostor

Bruska je prozatím bez brusných kotoučů, které jsou momentálně ve výrobě, protože jsem potřeboval nastavit axiální vůli a ta bez kotoučů nastavit nejde, nabrousil jsem si rozpěrné podložky abych simuloval tloušťku kotoučů.

 

 

 

 

osazené rozpěrky

Níže fotky z dovozu a výsledek generální opravy.

 

 

 

 

původně dovezený Agathon

Agathon type 175A

Další díl, který mě chyběl do kompletace příslušenství pro nástrojové brusky Deckel S1 byl speciální kryt s kyvným ramenem, do kterého se upíná orovnávací diamant. Na bruskách pro jednobřité nástroje typu Deckel S0 je tento kryt součástí výbavy a vlastně jedinný prvek pro čelní orovnání kotouče.

 

orovnávací kryt k brusce Deckel S1

orovnávací kryt k brusce Deckel S1

Protože Deckel S1 má výměnné kryty s konzolí, dodával se k bruskám speciální kryt s válcovým trnem osazovaný místo konzolového držáku krytů. Tyto brusky se nesčetněkrát kopírovali a dělali se také u nás. Mně se podařilo sehnat kryt kotouče z jednoho takového českého klonu S0 a orovnávací kryt jsem si vyrobil sám tak, aby se co nejvíce podobal originálu.

Něco málo z výroby, mechanismus vyčištěn, namazán a načerněn a mohlo to jít do šuplíku.

 


 

Deckel S1 je typ malé, kompaktní nástrojové brusky-ostřičky, který se svojí koncepcí vymyká standardním konvenčním bruskám na ostření nástrojů. Model vychází přímo ze závodu Deckel, kde bylo tohoto typu užíváno pro ostření a údržbu nástrojů ve zvlášť přesném provedení, samotná bruska pak svou polovinou obsahuje také model S0, který se primárně dodával k modelům gravírovacích frézek GL, GK k broušení jednobřitých nástrojů. Po několikaletém vývoji byla proto tato bruska uvedena i na volný trh, kde ve své době patřila mezi opravdovou světovou špičku, z modelu S1 vychází dále modernizované typy S5 a S11 obsahující další posun v modulárnosti stroje jako je posuvný sloup s brusným vřeteníkem, který navíc dostal oproti modelu S1 i možnost naklápění a také opět jak u modelu S1 geniální a modernější sinový systém rotace nástroje odvozený od posuvu suportu.

 

Deckel S1

Tuhle konkrétní brusku jsem získal bez vybavení, ovšem ve velmi dobrém stavu, základní dělící hlavu a dělící kroužky jsem měl již z dřívějška a tak nezbylo, než doufat, že se mě příslušenství podaří časem sehnat za rozumnou cenu, neboť tento Deckel S1 je velice oblíben především v Německu a jakékoli vybavení k této brusce je sice zaplatitelné, ale prakticky nesehnatelné.Dlužno dodat, že než jsem sehnal kompletní příslušenství včetně skříně, tak to trvalo bezmála 3 roky, nicméně se podařilo a mohl jsem tak naplno využít celý potenciál stroje.Ač stroj vypadá osahaně, tak veškerá vedení byla řádně udržována a mazána, včetně vřeten, které chodí i ve zvýšených otáčkách 7,500 naprosto klidně a hlavně tiše. Základ stroje tvoří litinový odlitek tuhé skříně, ve které je umístěn pohon vřetene, elektroinstalace a ve spodní části pak ventilátor odsávání brusného prachu s lapačem jisker. Stroj má pak ve vrchní části vytvořenu manšestrem hoblovanou základní rovinu s T drážkou, která slouží k upnutí vřeteníku a dále pak samotného unikátního křížového suportu s  vedeními v broušených V lištách s vymezením kalenými válečky. Díky tomuto uspořádání tak vedení klade nulový odpor. Při správném seřízení pak musí být bruska perfektně vyvážena, jinak je schopno vedení ujet na stranu spádu.Veškeré vedení suportů, pohyblivých částí, rotujícího vřetene a dokonce i pinoly koníka je chráněno jednak skládanými harmonikami a nebo kovovými vložkami s filcem. Samotný suport pak má neuvěřitelné možnosti nastavení os vůči pevnému vřeteni s brusným kotoučem. Celkové zpracování je naprosto perfektní a ovládání intuitivní, nicméně i pro již zdatnější brusiče a nástrojaře je třeba perfektně znát možnosti a nastavení brusky a v neposlední řadě taky kompletního příslušenství obzvláště při broušení vícebřitých rotačních nástrojů s nuceným náhonem, kdy nástroj nemusí být tvar válce, ale může jít o kombinaci několika proměnlivých kuželů (typicky ruční, nebo komorový výstružník). Nastavení břitů vůči nástroji(brusný kotouč) pak usnadňuje typicky Deckelovské hranolovité tvary a množství rovin kolmých, nebo rovnoběžných s osami rotace nástroje a obrobku. Systém upnutí do T drážek pak umožňuje i vysloveně netypické variace, jako je upnutí vzduchové brusné pinoly Chevalier, kterou jinak provozuji na brusce BN 101.

Pár fotek z dovozu před ustavením…Protože velmi rád sbírám stroje tohoto typu a hlavně této značky, pořídil jsem začátkem roku další S1 , protože nepotřebuji už žádné příslušenství, byla tahle bruska (vpravo) z Německa za pusu…

 

 


 

Další kus do sbírky k mé první nástrojové brusce Deckel jsem sehnal začátkem roku 2021 a za vydatné pomoci jednoho mého dobrého kamaráda ze Semil se mi ji podařilo dopravit domů. Stoj ležel velmi dlouho ve skladu a tak byl dost zaprášený, nicméně po důkladné očistě krásně prokoukl a nebylo nutné se uchylovat k výrazným zásahům. Provedl jsem jen drobné seřízení vedení, namazání včetně vřetene, seřízení vůlí děličky, ustavení. Uvnitř brusky mě nakonec původní majitel přibalil kompletní sadu přímých kleštin MK4 originál FD a komplet sadu válcových kleštin Friedrich Deckel včetně pouzdra Mk4, vše zabalené namaštěné v obalech, v tomto ohledu tedy byla z mé strany velká spokojenost a rozšířil jsem si tak sadu příslušenství k oběma bruskám.

 


 

V rozšířeném příslušenství k bruskám Deckel mně bohužel chybí originální nástrojařský svěrák na trám, a tak jsme si byl nucen jeden takový vyrobit. Protože originální svěrák je jen v konfiguraci pevného uložení na trámu, rozhodl jsem se o mírné vylepšení, kdy jsem použil standardně dodávaný bezšroubý brusičský svěrák, pod který jsem vyrobil díl s broušenou drážkou, aby bylo možno svěrák posouvat a pod dílem s drážkou pak točnu, která se upíná přímo na trámec brusky. Tímto způsobem jsem schopen docílit jakéhokoli úhlového nastavení aniž bych byl nucen naklápět originální trám, případně pak přímou konzolu, kterou jsem si také vyráběl.