KOVOVÝROBA
 • TECHNOLOGICKÉ MOŽNOSTI
 • STROJNÍ VYBAVENÍ
 • PROJEKTY
 • PRODEJ
 • 3D TVORBA
TECHNOLOGIE
 • MATERIÁLY
 • ŘEZNÉ PODMÍNKY NÁSTROJŮ
 • VÝROBNÍ PROCESY
JAK TO UPNOUT ?
 • JAK UPNOUT NÁSTROJ
 • JAK UPNOUT OBROBEK
JAK TO VYROBIT ?
 • TABULKY
 • TEORIE OBRÁBĚNÍ
 • TIPY Z PRAXE
JAK TO NABROUSIT ?
 • BROUŠENÍ NÁSTROJŮ
 • GEOMETRIE NÁSTROJŮ
 • OPTIMÁLNÍ NASTAVENÍ
 • OSTŘENÍ V PRAXI
ZAJÍMAVOSTI
 • Stroje v ČSR
 • Z historie
UKÁZKY VÝROBY
P1040866 p1040852 P1050149 P1040837
www.tumliKOVO.cz-česky www.tumliKOVO.cz-english www.tumliKOVO.cz-deutsch www.tumliKOVO.cz-по-русски www.tumliKOVO.cz-en français www.tumliKOVO.cz-in italiano www.tumliKOVO.cz-en español www.tumliKOVO.cz-português www.tumliKOVO.cz-po polsku www.tumliKOVO.cz-japan
TOPlist

Archív kategorie ‘Deckel S1’

Deckel S1 je typ malé, kompaktní nástrojové brusky-ostřičky, který se svojí koncepcí vymyká standardním konvenčním bruskám na ostření nástrojů. Model vychází přímo ze závodu Deckel, kde bylo tohoto typu užíváno pro ostření a údržbu nástrojů ve zvlášť přesném provedení, samotná bruska pak svou polovinou obsahuje také model S0, který se primárně dodával k modelům gravírovacích frézek GL, GK k broušení jednobřitých nástrojů. Po několikaletém vývoji byla proto tato bruska uvedena i na volný trh, kde ve své době patřila mezi opravdovou světovou špičku, z modelu S1 vychází dále modernizované typy S5 a S11 obsahující další posun v modulárnosti stroje jako je posuvný sloup s brusným vřeteníkem, který navíc dostal oproti modelu S1 i možnost naklápění a také opět jak u modelu S1 geniální a modernější sinový systém rotace nástroje odvozený od posuvu suportu.

 

Deckel S1

Tuhle konkrétní brusku jsem získal bez vybavení, ovšem ve velmi dobrém stavu, základní dělící hlavu a dělící kroužky jsem měl již z dřívějška a tak nezbylo, než doufat, že se mě příslušenství podaří časem sehnat za rozumnou cenu, neboť tento Deckel S1 je velice oblíben především v Německu a jakékoli vybavení k této brusce je sice zaplatitelné, ale prakticky nesehnatelné.Dlužno dodat, že než jsem sehnal kompletní příslušenství včetně skříně, tak to trvalo bezmála 3 roky, nicméně se podařilo a mohl jsem tak naplno využít celý potenciál stroje.Ač stroj vypadá osahaně, tak veškerá vedení byla řádně udržována a mazána, včetně vřeten, které chodí i ve zvýšených otáčkách 7,500 naprosto klidně a hlavně tiše. Základ stroje tvoří litinový odlitek tuhé skříně, ve které je umístěn pohon vřetene, elektroinstalace a ve spodní části pak ventilátor odsávání brusného prachu s lapačem jisker. Stroj má pak ve vrchní části vytvořenu manšestrem hoblovanou základní rovinu s T drážkou, která slouží k upnutí vřeteníku a dále pak samotného unikátního křížového suportu s  vedeními v broušených V lištách s vymezením kalenými válečky. Díky tomuto uspořádání tak vedení klade nulový odpor. Při správném seřízení pak musí být bruska perfektně vyvážena, jinak je schopno vedení ujet na stranu spádu.Veškeré vedení suportů, pohyblivých částí, rotujícího vřetene a dokonce i pinoly koníka je chráněno jednak skládanými harmonikami a nebo kovovými vložkami s filcem. Samotný suport pak má neuvěřitelné možnosti nastavení os vůči pevnému vřeteni s brusným kotoučem. Celkové zpracování je naprosto perfektní a ovládání intuitivní, nicméně i pro již zdatnější brusiče a nástrojaře je třeba perfektně znát možnosti a nastavení brusky a v neposlední řadě taky kompletního příslušenství obzvláště při broušení vícebřitých rotačních nástrojů s nuceným náhonem, kdy nástroj nemusí být tvar válce, ale může jít o kombinaci několika proměnlivých kuželů (typicky ruční, nebo komorový výstružník). Nastavení břitů vůči nástroji(brusný kotouč) pak usnadňuje typicky Deckelovské hranolovité tvary a množství rovin kolmých, nebo rovnoběžných s osami rotace nástroje a obrobku. Systém upnutí do T drážek pak umožňuje i vysloveně netypické variace, jako je upnutí vzduchové brusné pinoly Chevalier, kterou jinak provozuji na brusce BN 101.

Pár fotek z dovozu před ustavením…Protože velmi rád sbírám stroje tohoto typu a hlavně této značky, pořídil jsem začátkem roku další S1 , protože nepotřebuji už žádné příslušenství, byla tahle bruska (vpravo) z Německa za pusu…

 

 


 

Další kus do sbírky k mé první nástrojové brusce Deckel jsem sehnal začátkem roku 2021 a za vydatné pomoci jednoho mého dobrého kamaráda ze Semil se mi ji podařilo dopravit domů. Stoj ležel velmi dlouho ve skladu a tak byl dost zaprášený, nicméně po důkladné očistě krásně prokoukl a nebylo nutné se uchylovat k výrazným zásahům. Provedl jsem jen drobné seřízení vedení, namazání včetně vřetene, seřízení vůlí děličky, ustavení. Uvnitř brusky mě nakonec původní majitel přibalil kompletní sadu přímých kleštin MK4 originál FD a komplet sadu válcových kleštin Friedrich Deckel včetně pouzdra Mk4, vše zabalené namaštěné v obalech, v tomto ohledu tedy byla z mé strany velká spokojenost a rozšířil jsem si tak sadu příslušenství k oběma bruskám.