KOVOVÝROBA
 • TECHNOLOGICKÉ MOŽNOSTI
 • STROJNÍ VYBAVENÍ
 • PROJEKTY
 • PRODEJ
 • 3D TVORBA
TECHNOLOGIE
 • MATERIÁLY
 • ŘEZNÉ PODMÍNKY NÁSTROJŮ
 • VÝROBNÍ PROCESY
JAK TO UPNOUT ?
 • JAK UPNOUT NÁSTROJ
 • JAK UPNOUT OBROBEK
JAK TO VYROBIT ?
 • TABULKY
 • TEORIE OBRÁBĚNÍ
 • TIPY Z PRAXE
JAK TO NABROUSIT ?
 • BROUŠENÍ NÁSTROJŮ
 • GEOMETRIE NÁSTROJŮ
 • OPTIMÁLNÍ NASTAVENÍ
 • OSTŘENÍ V PRAXI
ZAJÍMAVOSTI
 • Stroje v ČSR
 • Z historie
UKÁZKY VÝROBY
P1040866 P1050570 p1110280 P1050001
www.tumliKOVO.cz-česky www.tumliKOVO.cz-english www.tumliKOVO.cz-deutsch www.tumliKOVO.cz-по-русски www.tumliKOVO.cz-en français www.tumliKOVO.cz-in italiano www.tumliKOVO.cz-en español www.tumliKOVO.cz-português www.tumliKOVO.cz-po polsku www.tumliKOVO.cz-japan
TOPlist

Archív kategorie ‘PROJEKTY PRO SOUSTRUH’

Sestava posuvů k soustruhům Schaublin 65 a 70 vychází z konceptu náhonu posuvového šroubu nožového suportu přes kardanovou hřídel umístěnou na konzoli závitořezného zařízení spolu s lyrou výměnných kol, předlohovým kolem a vřetenovým kolem. Před samotnou realizací jsem se pokusil o vizualizaci závitořezného zařízení, které popisuji v tomto článku.

 

 

kompletní závitořezné zařízení pro soustruhy Schaublin 65 a 70

 

 

 

 

zapojená závitořezná sestava

 

 

 

 

detail zapojení sestavy

Závitořezné zařízení  obsahuje mimo kompletu ozubených kol, také mimo základní kardanové hřídele o délce 120 mm její jednoduše vyměnitelné prodloužení v délkách 150 a 170 mm. Toto prodloužení zajišťuje řezání závitu v jakékoli vzdálenosti od vřetene až po koníka. Rozdíl mezi sadou pro Schaublin 65 a Schaublin 70 je jen ve vřetenových kolech, kdy první z uvedených má vřetenové kolo 30z s otvorem 15 mm a druhý potom 30 z s otvorem 19 mm, dole potom reálná sada v rozsypu

 

 

zleva: vřetenové kolo Schaublin 65 a 70

 

 

 

 

zleva: čelní pohled na vřetenové kolo Schaublin 65 a 70

 

 

 

 

sestava v rozsypu

 

 

 

 

detail rozsypu 1

 

 

 

 

detail rozsypu 2

Jak již jsem uváděl v článku s vizualizací závitořezného zařízení, je možno na výše uvedených typech soustruhů s touto sadou řezat závity či soustružit nejenom na válcových, ale i na kuželových plochách díky systému náhonu kardanovým hřídelem. Poskrovnu jsem také nafotil některé části výroby, jež jsou na fotografiích níže, zejména pak opracování odlitků konzoly a lyry ze šedé litiny odlitých podle modelu.

 

 

hrubý odlitek konzole ze šedé litiny

 

 

 

 

obrobení referenční základní plochy

 

 

 

 

upínací otvory a drážky pro předlohové kolo

 

 

 

 

zahloubení upínacích otvorů

 

 

 

 

stružený otvor hřídele kola D

 

 

 

 

soustružená upínací plocha pro lyru

 

 

 

 

vyvrtaný otvor pro upínací šroub lyry

 

 

 

 

kytování

 

 

 

 

broušeno

 

 

 

 

broušení druhá strana

 

 

 

 

detail klínku pro hřídel kardanu

 

 

 

 

klínek v drážce hřídele kardanu

 

 

 

 

trubka kardanu s otvorem pro klínek

 

 

 

zatemování klínku do trubky

 

 

 

broušená lyra

 

 

 

lakovaná konzola

 

 

 

lakovaná lyra

Co se týče ostatních dílů, tak se jednalo o běžnou strojní výrobu, snad až na broušené kostičky kardanu a jejich propojení hřídelkami se závity M 2 bylo složitější, jelikož pro opravdu bezvůlové provedení kardanové hřídele je velmi důležitá kolmost broušených ploch kostiček, otvorů vidliček a spojovacích tyček.

 

 

sestava závitořezného zařízení z čela

 

 

 

sestava posuvů v RAL 5012

 

 

 

sestava v RAL 5012 zadní pohled ze strany upnutí na lože

 

 

 

 

1. sestava v RAL 7011

 

 

 

2. sestava v RAL 7011

 

 

 

3. sestava v RAL 7011

 

úprava pro vřeteník s ložisky

 

vřeteník s ložisky

 

 

Tabulky pro sestavu stoupání metrických závitů od 0,25 mm do 1,25 mm.


 

Litinová příruba pro sklíčidla o průměru 80 mm se závitem 22,6 x 2 pro vřetena W 12 soustruhů Schaublin 70. Pojištění příruby na vřeteni je zajištěno zadním stahovacím ocelovým kroužkem.

příruby 80 mm pro vřetena W 12

 

příruby W 12

 


 

Dalším realizovaným projektem k samostatném článku, který jsem měl možnost zpracovat, jsou sady výměnných ozubených kol pro soustruhy Schaublin SV 70 a Schaublin 70.

set ozubení k soustruhu Schaublin 70

 

 

Celkový počet ozubených kol v sadě je 9 ks pro řezání metrických, závitů pro stoupání šroubu nožového suportu 1mm a jsou to tyto hodnoty: 30-40-50-55-60-70-75-80-85 zubů Číst dále….. »

Po delším přemlouvání jsem se koncem léta nechal ukecat od jednoho francouzského kolegy a čtenáře stránek, který shlédl některé mé projekty noniusů ke strojům, do výroby vylepšeného příčného noniusu soustruhu Schaublin SV  102VM a jeho dalších závitových klonů. Tento nedostatek je takový malý flíček na jinak perfektně zpracovaném stroji. Noniusy byly vyrobeny záhy, ovšem z nedostatku času a jak už je u mě tradičně zvykem opět odloženy, takže k dokončení jsem se dostal až nyní.

 

Vylepšený příčný nonius soustruhu Schaublin SV 102 VM a 102 VM

Původní originální noniusy mají 200 dílků na stoupání příčného šroubu 4 mm, kdy jeden dílek posuvu stupnice představuje úběr v této hodnotě z průměru. Potud je vše v pořádku, nicméně stupnice jsou značeny nesmyslnými čísly v hodnotách od 0 do 19, kdy i při velmi častém používání je člověk nucený přemýšlet kolik dílků se rovná určité hodnotě úběru a přepočítávat.

 

originální nonius na stroji

Mnou vyrobené noniusy, když už jsem je dělal, mají dílků 400, přičemž na sebe kontinuelně navazuje vždy dlouhý a krátký dílek, jež mezi sebou představují hodnotu posunu příčného suportu 0,01mm na průměru. Tuto volbu jsem zvolil hlavně kvůli přehlednosti, neboť jednotlivé dílky mají mezi sebou rozestup jen 0,65 mm.

 

vylepšený nonius nasazený na stroji

Číslice jsou pak gravírovány na reálné hodnoty 0-0,2-0,4-………3,6-3,8-0. Sám jsem si, ačkoli plánuji osadit tento soustruh digitálním odměřováním, jeden kousek nechal na stroji a práce se tak stává opravdu příjemnější.

 

detail kroužku

 

 

detailní pohled na osazený nonius

 


 

Dvouosý stavitelný koník byl přípravek, který jsem vyrobil prakticky ihned po GO Schaublina,  jednak jsem potřeboval přesný koník s dutinou Mk3 a taky jsem byl docela lenoch dodělat původní originální koník. Z výsledku práce jsem, ač to u mne nebývá zvykem, unešen. Je to taky díky skutečnosti, že jsem se snažil být více než jindy pečlivý. Tento typ je  takový mezičlánek, mezi originálním koníkem. Zjednodušeně řečeno, než jsem dodělal originál, zakoukal jsem se do tohoto.

V první fázi jsem shlédnul veškeré fotografie v googlu a především jsem se snažil nalézt alespoň jeden oficiální, pevně daný rozměr podle něhož bych byl schopen vytvořit výrobní výkresy. To se mě nakonec podařilo, a tímto rozměrem byla celková délka koníku. Po této informaci jsem se pustil do kreslení. Tohle jsem bral víceméně jako výzvu v dalším vzdělávání. Koník byl oměřen a rozkreslen do jednotlivých výkresů dle vytvořeného modelu v 3D. Oproti originálu, jehož roviny se pohybují po výrobně, dle mého názoru, nesmyslně složitých „zubech“ jsem tyto nahradil systémem pero-drážka. Na funkci to nic nemění a co do zhotovení se mi to zdálo mnohem jednodušší.

Takže tohle je on, barva je použitá stejně jak u celého soustruhu, a tou je pale green- RAL 6021.

 

 

výškově a směrově stavitelný koník Mk3

Číst dále….. »