KOVOVÝROBA
 • TECHNOLOGICKÉ MOŽNOSTI
 • STROJNÍ VYBAVENÍ
 • PROJEKTY
 • PRODEJ
 • 3D TVORBA
TECHNOLOGIE
 • MATERIÁLY
 • ŘEZNÉ PODMÍNKY NÁSTROJŮ
 • VÝROBNÍ PROCESY
JAK TO UPNOUT ?
 • JAK UPNOUT NÁSTROJ
 • JAK UPNOUT OBROBEK
JAK TO VYROBIT ?
 • TABULKY
 • TEORIE OBRÁBĚNÍ
 • TIPY Z PRAXE
JAK TO NABROUSIT ?
 • BROUŠENÍ NÁSTROJŮ
 • GEOMETRIE NÁSTROJŮ
 • OPTIMÁLNÍ NASTAVENÍ
 • OSTŘENÍ V PRAXI
ZAJÍMAVOSTI
 • Stroje v ČSR
 • Z historie
UKÁZKY VÝROBY
P1030511 p1050862 P1050002 P1050144
www.tumliKOVO.cz-česky www.tumliKOVO.cz-english www.tumliKOVO.cz-deutsch www.tumliKOVO.cz-по-русски www.tumliKOVO.cz-en français www.tumliKOVO.cz-in italiano www.tumliKOVO.cz-en español www.tumliKOVO.cz-português www.tumliKOVO.cz-po polsku www.tumliKOVO.cz-japan
TOPlist

Archív kategorie ‘Broušení úhlové frézy’

Broušení jakýchkoli nástrojů, tedy i úhlových fréz  v hrotech je velice efektivní a rychlé.

 Například broušení úhlové frézy, která má zuby ve šroubovici je možné provést pouze v hrotech, dělící hlava je nám v tomto případě na nic. Broušení je nejjednodušší na hřbetech břitů, čela na takové fréze jsem nikdy nezkoušel a ani se na to nechystám.  Brousit můžeme jak čelem tak obvodem kotouče a zubová opěra slouží k rotaci břitů nástroje kolem kotouče.

úhlová fréza se šroubovými břity na trnu

úhlová fréza se šroubovými břity na trnu broušeno čelem kotouče

úhlová fréza se šroubovými břity na trnu broušeno obvodem kotouče

U šroubovitých břitů nám bohužel nic jiného jak brousit mezi hroty nezbývá. Uvádím zde jen úhlové frézy nástrčné protože stopkovou úhlovou frézu se zuby, které jsou ve šroubovici jsem  nikdy neviděl, ale netvrdím že neexistuje, jen jsem se s ní ještě nikdy nesetkal.

Samozřejmě můžeme takto brousit i úhlovou frézu s přímými břity na jejich hřbetech, je to o dost přesnější jak broušení na letmém trnu v děličce  , pokud ale nemáme k dispozici naklápěcí hroty je to  zdlouhavější a pracnější, protože musíme natáčet celý stůl. Nějak takto jak na obrázku, kde je natočený stůl a místo levého koníku je použitá dělička. Broušení čelem kotouče přes zubovou opěru která se vůči břitu v tomto případě musí vždy posunovat, tak jako u všech úhlových fréz broušených v hrotech.

úhlová,přímé břity na trnu přes zubovou opěru

 Protože já osobně velmi nerad rozúhlovávám a natáčím vrchní stůl brusky, tak se snažím si od této nemilé činnosti nějak odpomoci. Velmi se mi k tomuto osvědčily právě naklápěcí hroty, které plně nahradí natočení vrchního natáčecího stolu brusky, a které se používají primárně v případě broušení kuželových, ale i klasických výstružníků. Je to ale velmi univerzální přípravek a jeho využití je opravdu veliké.

broušení úhlové frézy na náklopných dvouosých hrotech

V tomto případě je výhodnější brousit obvodem kotouče, protože ustavovací měrku nejde použít od vrchní plochy natáčecího stolu. Nastavovací měrka na vřeteníku určí střed kotouče a jeho zvýšením nebo snížením taky střed osy naklápěcích hrtoů, tyto musí být ovšem ještě před svým naklopením na úhlovou hodnotu broušeného nástroje vynulovány pomocí přesného trnu do nulové horizontální roviny vůči hlavnímu posuvu stolu.

nalezení osy hrotů

Potom už stačí jen upevnit frézu nalisováním na brusičský trn a ustavit první ostřený zub na střed osy.

nastavení břitu do osy pomocí nastavovací měrky

ustavení břitu

Spolu s ustavením břitu se na vrchní stranu brousícího vřeteníku upevní univerzální a nebo pevná zubová opěra a opře se o zub. Protože brousíme obvodem kotouče úhel hřbetu, který nalezneme zde nastavíme snížením nebo zvýšením brusného kotouče. Toto je přímo závislé na průměru brusného kotouče, v tomto názorném příkladě brousíme proti ostří a tak kotouč vůči nástroji budeme snižovat.

detail zubové opěry

Použití naklápěcích hrotů v případě broušení nástrčných, ale i stopkových úhlových fréz je možné jak s kozlíkem tak bez něj, protože není potřeba dvou naklápěcích rovin. Kozlík byl zrovna nasazený a tak fotky jsou s ním.


Na tento článek jsem se velice těšil a to hlavně z toho důvodu, že jsem kdysi tuto problematiku řešil s jedním kolegou, s kterým jsem se přel, že naostřit tento typ frézy pomocí děličky a dělícího kotouče na jejich hřbetních plochách čelem kotoučem nelze aniž by se zachovala geometrie nástroje(jeho nominální úhel)při minimálním nastavení brusky a kotouče. Zkrátka a dobře takhle to prostě nefunguje!  Ač by se mohlo zdát z nadpisu článku, že jde o banální a jednoduchou záležitost, není tomu tak. Toto je krásný příklad přesně definovaných postupů a zaslouží si tak samostatný článek Číst dále….. »

Problematika ostření úhlových fréz je ač se to tak na první pohled  nejeví velice zajímavá.Platí zde v podstatě stejné pravidla jako u fréz tvarových jen s tím rozdílem,že úhlovou frézu můžeme ostřit jak na čelních tak na hřbetních stranách břitů.V prvním z článků si popíšeme postup při vyostření čelních břitů s nulovým úhlem čela. Číst dále….. »