KOVOVÝROBA
  • TECHNOLOGICKÉ MOŽNOSTI
  • STROJNÍ VYBAVENÍ
  • PROJEKTY
  • PRODEJ
  • 3D TVORBA
TECHNOLOGIE
  • MATERIÁLY
  • ŘEZNÉ PODMÍNKY NÁSTROJŮ
  • VÝROBNÍ PROCESY
JAK TO UPNOUT ?
  • JAK UPNOUT NÁSTROJ
  • JAK UPNOUT OBROBEK
JAK TO VYROBIT ?
  • TABULKY
  • TEORIE OBRÁBĚNÍ
  • TIPY Z PRAXE
JAK TO NABROUSIT ?
  • BROUŠENÍ NÁSTROJŮ
  • GEOMETRIE NÁSTROJŮ
  • OPTIMÁLNÍ NASTAVENÍ
  • OSTŘENÍ V PRAXI
ZAJÍMAVOSTI
  • Stroje v ČSR
  • Z historie
UKÁZKY VÝROBY
P1010251 P1030696 p1050883 P1050488
www.tumliKOVO.cz-česky www.tumliKOVO.cz-english www.tumliKOVO.cz-deutsch www.tumliKOVO.cz-по-русски www.tumliKOVO.cz-en français www.tumliKOVO.cz-in italiano www.tumliKOVO.cz-en español www.tumliKOVO.cz-português www.tumliKOVO.cz-po polsku www.tumliKOVO.cz-japan
TOPlist

Archív kategorie ‘TIPY Z PRAXE’

Dostal se mě nedávno od kamaráda do rukou k opravě přesný frézařský svěrák, jež je nabízen řadou eshopů v kategorii přesného upínacího příslušenství především frézek. Předem musím napsat, že slovo „přesný“ působí po přeměření geometrie a kontroly jeho zpracování spíše usměvně. V ceně do bratru šesti tisíc získáme objemově kvalitní polotovarový základ standardního asijského provedení, který lze ovšem díky koncepci odnímatelné „pevné“ čelisti a několika hodin práce přetvořit  k obrazu svému. Obrázky jen heslovitý výběr.

pohled na svěrák

Číst dále….. »

Tohle je poměrně známá věc, že nejlepší přípravek je ten, který není třeba zdlouhavě vyrábět, ale nejlepší je upravit už něco stávajícího do rozměrů který zrovna potřebujeme, ideálně aby to bylo co nejdřív a nebylo s tím moc práce protože každý člověk, stějně tak i já, je od přírody neuvěřitelný lenoch.

Spojení „levné“ není moc přesné, ale konkrétně těchto nástrojů se válí po šroťácích tuny, taky se občas objeví v různých inzerátech nenaostřené za kilovou cenu takže proto levné, pokud se to někomu válí pod ponkem tak jsou zadarmo.

Tohle je malý tip, jak si vyrobit přesné soustružnické trny bez speciálních pomůcek a z velmi kvalitního materiálu. Tyto konkrétně ze strojních výstružníků, případně výhrubníků, které jsou k tomuto účelu ideální. Já jsem to sehnal ve sběrně a bral jsem jen rozměry s Mk3 kuželem což je cca od 20 do 30mm v různých tolerancích, byla toho celá bedna za pár korun, některé by šli i v pohodě přebrousit (jak na to když je řezný kužel již moc vyostřený), ale trny byli pro mě přednostnější.

 

 

strojní výstružník

Číst dále….. »

Poslední dobou jsem nějak neměl čas na tvorbu stránek, přesto i v tomto hektickém prázdninovém období jsem pilně sbíral obrazový materiál stařičkým kompaktem Sony na další články, abych se mohl podělit zas o pár zajímavých informací v několika článcích.

Především jsem před letními prázdninami po opravdu delší době opět zavítal na můj kdysi velmi oblíbený portál, nyní polský eshop ss nepotřebným brakem a ohýbačkami plechů různých typů a velikostí …….Aukro. Zaujala mne především aukce s jednostranným sinusovým magnetem 300x150mm, sice v aukci, ale již po několikáté s počtem prodaných kusů klesající a báječnou cenu i pro našince opravdu velmi lákavou oproti běžné internetové ceně, která se pohybuje bratru za 17-18 tisíc peněz.

 

 

permag po léčebné kůře

Předem mě bylo jasné, že jde pravděpodobně o pochybnou kvalitu prodávaných kusů, ale za tu cenu jsem to riskl i s vědomím, že budu muset mírně poupravit geometrii. Číst dále….. »

Velice staré a velmi zajímavé plnohodnotné stroje si přímo říkají o generální opravu, zejména jedná-li se o tak zvučnou značku jako je Leinen & Boley. Je v podstatě jedno, že se jde o jednoduchý pákový stroj určený zejména na dokončovací práce drobnějších dílů. I tento může po velmi důkladné a šetrné generální opravě sloužit k plné spokojenosti v rámci svých možností a k účelu svého původního zaměření. Protože mne mimo jiné zajímají právě staré obráběcí stroje, rozhodl jsem se zachránit tohoto drobka před velmi nejistým osudem a vrátit mu původní vzhled a především funkci.
Fotky a postup prací budu průběžně doplňovat, jelikož nemám čas dělat na soustruhu přes den, tak tuhle generální opravu řeším přes večery po smysluplnější práci. Generální oprava je vzhledem k velikosti soustruhu plně v rámci mých možností, takže nejsem nucen si cokoli zadávat. Článek není nutné brát jako dogma o přesném postupu prací, jednak využívám vlastních technologických možností a také se někdy řídím tím do čeho se mě chce zrovna pustit. Číst dále….. »

Na následujících fotografiích je zachycen jednoduchý, ale velmi účinný postup při řezání souosého vnitřního závitu např, ve stojanové vrtačce na jedno upnutí obrobku. Závitník má buď středící důlek(v tom případě použijeme trnu broušeného do špičky) a nebo je broušen právě do špičky a potom můžem použít ke středění např. otočenou použitou malou drážkovací frézu se středícím důlkem upnutou ve sklíčidle. Na obrázcích je strojní závitník M14x1,5, předřez a nahotovo.

souosý závit ve stojanové vrtačce-předřez

souosý závit ve stojanové vrtačce-nahotovo

Je to velice rychlé a přesné, otvor musí být samozřejmě předem předrvrtán podle velikosti závitu. Závitník je upnut v klasickém vratidle, ručně tlačíme lehce na pinolu tak jako bychom vrtali a vratidlem se otáčí ve směru stoupání závitníku. Ručně je takový souosý závit velice těžce vyrobitelný i za použití maticového závitníku, který má táhlý řezný kužel. Tímto vyobrazeným způsobem je to velice snadné i se strojním závitníkem.