Tornádem odložený projekt dalšího modelu švýcarské ikony světoznámé firmy Schaublin. Bratříček již dříve generálkovaného Schaublina 102 TO Soustruh byl zhruba tři roky uložen pod ponkem a čekal na svoji realizaci, kdy proběhla kompletní rozborka stroje, vyčištění, lak, výměna ložisek, seřízení vůlí, seřízení vřetene.
- Schaublin 102-TL
Jedná se o málo viděnou speciálku katalogového soustruhu v provedení TL v sestavě staršího (novější model) vřeteníku 102-26 s reduktorem otáček 1:5, v detailu lze sledovat jednokolíkové umístění páky reduktoru ve vrchním krytu oproti novějšímu modelu, stejně tak ještě původní horizontální umístění otočného čepu kolíku aretace 12 vřeteníku, který se používá při přímém dělení na vřeteni. Prozatím jsem vysledoval 5 variant stejných typů vřeteníků podle roku výroby….
Lože je osvědčená klasika 102-10, motorová sestava 102-96 s maximálkou 2500
Soustruh byl párován s klasickým koníkem s „okem“ 102-65, nicméně kdysi se mi podařilo sehnat pákovou variantu poplatnou cca době vzniku modelu tedy 102-66, kleštinová varianta W20, dále byl k soustruhu klasický křížový suport 102-45 (v pozadí), ten jsem nicméně nahradil TL variantou 102-47 se zadním upínačem 102-46.090. tento pákový křížový suport je potom osazený nožovými upínači Tripan jak na přední tak na zadní straně
- Schaublin 102-TL
Jako poslední je potom v sestavě kleštinový upínač 102-21.600, v plánu je dále oprava pákového upichovacího suportu 102-54 a revolverové hlavy.
Veškeré součásti jsou samozřejmě párovatelné s jinými soustruhy modelové řady 102….
PRACOVNÍ ROZSAH STROJE:
- Výška hrotů nad ložem [mm]: 102
- Maximální točná délka [mm]: 375
- Oběžný průměr nad suportem [mm]: 130
- Příčný posuv [mm]: 100
- Podélný posuv malého suportu [mm]: 90
- Šířka lože [mm]: 100
- Výkon hl. elektromotoru [kW]: 1,1
- Přední konec vřetene: M 37,6×3
- Vrtání vřetene [mm]: 20
- Otáčky vřetena 36 stupňů v rozsahu [1/min]: 25-2500
Generální oprava brousícího suportu první generace typ Schaublin 664 dodávaného ke strojům SV 65 a SV 70, nejstarší předválečný model. Suport pasuje pochopitelně jak na můj stroj Schaublin SV70 (1934) tak na další, mnohem novější model Schaublin 70-80 (1988). Tento suport nemá bohužel přední nos, který se vyskytuje už v modernizované verzi modelu 70-51.
Přípravek je určený k přímému upnutí na lože soustruhu přes kolmostní konzoli, čímž se vycentruje vůči ose soustružení a gravírované úhlové stupnici. Na přípravku je umístěno brusné vřetýnko vnějšího broušení typ 441 s vnějším čepem pro upnutí příruby brusného kotouře, vřeteno je uchyceno za T drážku, po sundání lze namontovat nožový jednoduchý držák.
Další zvláštností jsou přítlačné pružiny, které zajišťují neustálý přítlak typického šroubu M6,5×1 , který je opřen o matici s kalenou vložkou, vyjmutím vložky a odstraněním pružin pak umožňuje klasicky použití s definovanou polohou vůči stupnici na otočném ručním kole. Malý kolmý suport se pohybuje v rozmezí 40mm a je otočný kolem své osy. Pohyb spodního podélného suportu je v rozsahu 50mm s dorazem. Variabilním umístěním na loži lze dosáhnout jak podélného, tak čelního broušení i soustružení ve vnější i vnitřní variantě. Samozřejmostí je aretace jak podélného, tak příčného suportu ve všech polohách a směrech.
Příslušenství k frézkám Deckel nebylo tolik jako například k soustruhům a frézkám Schaublin, přesto vyráběla firma některé zajímavé kousky, mezi které patří také nástrčná úhlová hlava použitelná jak na řadě FP1, tak FP2.
Hlava se nasazuje na plně vysunutou pinolu vertikálního vřetene o průměru 70 mm a dělalo se buď jako model s Mk4 nebo s ISO 40. Na mých frézkách FP1 mám varinatu vertikálních hlav s Mk4, nicméně kompletní trám s vertikální hlavou z modelu FP2 kde už se převážně používala varianta s ISO40 jde na FP1 nasadit.
V úhlové hlavě je použitý kužel Mk2 (k nejstarším ještě válečným modelům se dělal s Mk1), předpoklad je užití přímých kleštin ve spojení s drážkovacími frézami, obrábění vertikálně umístěného dílce, nedostupných ploch, frézování matic ve spojení s přístrojem na šroubovice FVSP, který marně léta sháním, ozubených hřebenů díky válcovitému ukončení vřetene vystupujícího z litinového bloku, atp.
Moje oblíbené modulární držáky PCM ….průměr trnu klasika 20 mm, použitelné jak na Deckel frézkách, tak na Sv 102VM, nebo v revolerovém suportu pro Schaublin 102 TO, nebo pákového koníka……. různé použití na tisíc způsobů….
Mikrometrická hlavice zajišťuje přesný posuv v radiálním směru. Na hlavy jsem vyráběl moduly s otvory pro TK frézy vyosené o 2° k hladkému otvoru. Vyráběl jsem držáky s otvory, 4, 5, 6, 8, 10 mm. Je to pro inspiraci jak se to dá využít, samozřejmostí jsou také úhlové držáky nožů…ty zase příště….