Archív kategorie ‘FRÉZKY’
V nedávné době mě párkrát limitovaly parametry gravírovací frézky Gravograph TXL, především pak absence klasického stolu s T drážkami kam se dá jednoduše upnout svěrák, případně jakékoli jiné upínací zařízení. V patinovacím oddělení už dlouho ležela gravírovací frézka Deckel G0 kterou jsem si uložil na stránky v předrenovačním stavu. Jde o stolní, zmenšenou verzi velice známé a oblíbené frézky řady G1L, G1U, G1F, která je notoricky známá a nebudu ji popisovat.
Frézka Deckel G0 je o něco zmenšenou verzí právě G1 s tím, že hlavice uložení vřetene a samotné vřeteno, systém uchycení palců je identické. Zbytek, jako rameno kloubový držák ramene, pantograf je o určitý poměr zmenšen, stejně tak stůl a nosná deska šablon. Gravírka je poměrně masivní a s celkovou hmotnosti cca 80kg je ještě s omezením přenositelná. Z tohoto důvodu jsem se ji rozhodl umístit na bukovou laťovku spolu s motorem, dá se tak snadno přemístit, místo toho abych jí vytvářel samostatný stůl. Rozsah posuvů je na tak malý stroj velkorysý a co je hlavní, umí poměr 1:1, což výše uvedený Gravograph neumí zejména kvůli svému principu zavěšení ramene.
Stroj, stejně jako mnoho dalších tohoto typu, nemá zakrytované vedení ani stírátka kluzných ploch, každopádně pohyby těch os jsou opravdu minimální, takže i když jsem uvažoval o tom, že tam nějaké stírátka implementuju, tak jsem od toho upustil vzhledem k stavu vedení s tím, že stroj je z roku 1942 a renovován byl v roce 1982 v originále taky nemá vedení jakýkoli systém mazání od maznic, prostě se jen vedení občas namaže ručně.
Postupoval jsem tak jak už mnohokrát, stroj jsem kompletně rozebral, rozdělil na jednotlivé sekce, vyřadil ložiska se ztvrdlým 40letým tukem, zkontroloval vedení, šrouby, pouzdra, matice, případně chybějící díly. Frézka byla kompletní, takže mi odpadla pracná výroba chybějících dílů. Opět jsem kompletně několikrát umyl silnou zásadou s pH12 ve spojení se štětcem a mosazným kartáčem a nějakou dobou působení, opláchl a a tak pořád dokola, dokud neslezly veškeré i velmi silné usazeniny.
Poté jsem očistil funkční plochy ředidlem a brusnou houbou a vatou, na T drážky, které jsou fakt blbě používám takovou tu brusnou mřížku na sádroš, normálně se pomačká, natlačí do T drážky a přes šroubovák se s tím jezdí sem a tam a T drážka se krásně vyčistí. Potom kompletní oplach a otření ředidlem C6000. Lak co drží nechávám, ostatní dokytuju univerzálním polyuretanovým tmelem, brousím, kytuju a brousím. Barvu jsem použil PUR 2K lesk v mém oblíbeném RAL 6021.
Vedení jsem komplet zaškrabával jenom na svislém a příčném vedení, podélné na desce sedělo a byl tam ještě vidět brus. Hlavní stůl s T drážkami jsem musel kompletně přebrousit včetně přední a zadní plochy a sražení T drážek, čelní broušená plocha spolu s vedením má výhodu použití úhelníku na přesné brusičské svěráky, které tam mohu používat, dále oproti fixaci na T drážku je pak možno lépe využít přesných úhlových podložek k nastavení požadovaného úhlu.
Původní vřeteno je identické s G1 jen s tím rozdílem, že tam jsou implementované kuličkové ložiska přímo do konstrukce toho vřetene, nebylo sice nějak moc hlučné, ale nebylo to úplně ono, měl jsem ještě jedno z G1 a tam už jsou výměnná ložiska jednostranně otevřená, zadní E7 a přední E13 a nestojí randál, dá se tam nastavit krásně axiálně radiální vůle, že při těch 15k otáček to vřeteno nejde skoro ani slyšet.
Na frézce byl značně poškozený výrobní štítek a štítek nastavování otáček, který je součástí ramen, chyběl zcela. Štítek výrobní jsem udělal podle originálního v solidworksu, štítek rychlostí jsem okoukal na dvojrychlostní G1 a podle něj opět vyrobil s podkladem v solidworksu, písmo pak přímo v Ezcad pro můj laser. Štítky jsem si vyrobil na laseru z 0,5mm eloxovaného hliníkového plechu včetně ořezu a průstřelů otvorů pro zatloukací nýty.
Samotné sestavení už šlo poměrně svižně, včetně výměny kuličkových ložisek, tyhle stroje se vyráběly tak, že tam nikde nebylo potřeba ložiska nějak silově lisovat. Pohonný řemen jsem použil originální šňůru, pro motor pak PUR 5mm kruhovou, velice snadno se to spojuje jen s pomocí žehličky, zkoušel jsem bez problémů 3,4,5,6,8,10 mm v různých aplikacích.
Ke stroji se mi podařilo nashromáždit kompletní originální kleštiny včetně kleštiny pro nástroje o průměru 8mm, originální desku točny Deckel k zavěšení čísel a písmen při rotačním gravírování stupnic či textu neproporcionálních fontů, šablony pro gravírování raznic, množství sad různých i okrasných fontů, reverzních, točnu Sempuco atp.
Příslušenství k frézkám Deckel nebylo tolik jako například k soustruhům a frézkám Schaublin, přesto vyráběla firma některé zajímavé kousky, mezi které patří také nástrčná úhlová hlava použitelná jak na řadě FP1, tak FP2.
Hlava se nasazuje na plně vysunutou pinolu vertikálního vřetene o průměru 70 mm a dělalo se buď jako model s Mk4 nebo s ISO 40. Na mých frézkách FP1 mám varinatu vertikálních hlav s Mk4, nicméně kompletní trám s vertikální hlavou z modelu FP2 kde už se převážně používala varianta s ISO40 jde na FP1 nasadit.
V úhlové hlavě je použitý kužel Mk2 (k nejstarším ještě válečným modelům se dělal s Mk1), předpoklad je užití přímých kleštin ve spojení s drážkovacími frézami, obrábění vertikálně umístěného dílce, nedostupných ploch, frézování matic ve spojení s přístrojem na šroubovice FVSP, který marně léta sháním, ozubených hřebenů díky válcovitému ukončení vřetene vystupujícího z litinového bloku, atp.
Stroj Deckel G0 (nula), je menší stolní verze populární rytecké gravírovací frézky Deckel G1L. Těchto strojů se vyrobilo velmi málo a tento konkrétní model je již druhá verze předválečného Deckela G0, který se vyznačoval kruhovým sloupem a kruhovým podstavcem.
Vrchní rameno, stůl pro šablony, vřeteno, stejně tak rozsahy pohybů, jsou identické s modelem G1L, liší se jen velikostí stolu a možností umístění jako stolní verze což je mnohdy výhodné zvláště v malých dílnách, kde je předpoklad plného využití prostoru pod strojem především pro nářadí.
Stroj se mi podařilo sehnat náhodou a momentálně čeká v patinovacím oddělení na důkladnou péči a uvedení do života, ke stroji jsem dostal obrovské množství příslušenství, včetně rotačních šablon, reverzů, krasopísma, 3D písem, nástrojů, přípravků. Byl jsem párkrát požádán, abych uváděl u strojů také předrenovační stav, tak takhle činím, než se dostanu k samotné renovaci.
Přesný, tuhý a kompaktní dvouose naklápěný otočný stůl z produkce Friedrich Deckel, který se dodával od roku 1972, jako volitelné příslušenství k frézkám řady Deckel FP 1 a Deckel FP 2 s označením modelu 2037. Stůl se vyznačuje kvalitním zpracováním, šnekovým převodem poháněnými dvěma osami, kdy je schopna obsluha poměrně přesně nastavit požadovaný úhel pro následné obrábění bez zdlouhavého doklepávání.
Průměr otočného stolu je pak klasických 380mm s drážkami T12, s poměrem 1:90, stejně jako běžného otočného stolu montovaného na stůl modelové řady 6017, samotný šnek rotace pak obsahuje již kombinaci stavitelného úhlového nonia pro odečítání nepravidelných úhlů a výměnného dírkového kotouče pro nepřímé dělení. Kombinace těchto dvou věcí pak je vylepšením oproti klasické vertikální děličce, kde nonius úhlového dělení a dírkový kotouč bylo nutné přehazovat. Dělení po 1´.
Šnek náhonu jde jednoduše vyřadit, a na spodní straně stolu se nachází aretační pole s kuželovými drážkami a 24 zuby na obvodu. Průchozí otvor 41 mm s dorazovým osazením o průměru 63 mm k montáži výměnných přírub s univerzálními hlavami a vložky pro standardní kleštinové upínání Deckel. Dopředu a dozadu je naklopení v rozsahu 15° a doleva, doprava 45°.
V případě užití stolu pro modely frézek FP1 je pak ideální v kombinaci s rychloběžnou hlavou s proslouženým trámem, tak, jak mám osazeno na výše uvedených fotkách. V zásadě se dá stůl používat v horizontální poloze pořád (mám tak osazeno nastálo) bonusem je potom možnost obrábění ve všech polohách.
Dalším strojem ,který jsem získal do svého strojního parku se stala nástrojařská frézka Deckel FP1 , MkI, která vzhledem k svému výrobnímu číslu 22 276 je o něco málo starší sestřičkou mnou generálkované, a prakticky cela identické frézky Deckel FP1 , MkI – No. 22 418, které jsem se intenzivně věnoval před necelým rokem. Nový přírůstek v popředí…
S touto frézkou jsem získal větší množství příslušenství, jakým byl pevný stůl, přímá vertikální hlava, druhý náklopný stůl, dělička s ramenem, sadu originálních kleštin a otočný stůl. Opět jsem provedl, tak jako vždy, rozebrání stroje do prvočinitelů, jejich kontrolu, očištění, výměnu opotřebovaných součástí, poškozených šroubů, ložisek, pouzder. Kompletní geometrické zaškrabání všech XYZ vedení, kdy zejména vedení Z bylo značně opotřebováno s rozdílem praktických 0,05 mm rozdílu od střední a horní části. Kompletní repasí prošlo čerpadlo chlazení, vertikální hlava, křížový ovladač. Neskutečně vyběhaný šroub osy Z, která je u tohoto typu frézek značně namáhaná jsem musel vyrobit nový. V ose X byl přebroušen stůl, vedení a prizmata slícována na barvu. Všechny díly byly očištěny do základního kovu a po vykytování a vybroušení jim byl poskytnut zcela nový kabátek nástřikem mé oblíbené 2K PUR barvy v odstínu RAL 6021 pale green čímž se staly obě frézky od sebe prakticky nerozeznatelné. Všechny tyto operace, které nezahrnují ještě instalaci digitálního odměřování jež je teprve na cestě a krycích měchů, zabralo takřka 400 hod.práce.
Frézka bude využívána především v horizontálním provedení, ale díky zaměnitelnému identickému příslušenství není problém během chvíle přestavit oba modely do rozdílné kombinace horizontálního/vertikálního provedení s pevným nebo tříosým stolem. Za zmínku stojí také fakt, že obě frézky spolu se strojem Schaublin 102VM stojí na pouhých 6m2 pracovní plochy a i tak jde na nich pohodlně, v jedné osobě, pracovat.