KOVOVÝROBA
 • TECHNOLOGICKÉ MOŽNOSTI
 • STROJNÍ VYBAVENÍ
 • PROJEKTY
 • PRODEJ
 • 3D TVORBA
TECHNOLOGIE
 • MATERIÁLY
 • ŘEZNÉ PODMÍNKY NÁSTROJŮ
 • VÝROBNÍ PROCESY
JAK TO UPNOUT ?
 • JAK UPNOUT NÁSTROJ
 • JAK UPNOUT OBROBEK
JAK TO VYROBIT ?
 • TABULKY
 • TEORIE OBRÁBĚNÍ
 • TIPY Z PRAXE
JAK TO NABROUSIT ?
 • BROUŠENÍ NÁSTROJŮ
 • GEOMETRIE NÁSTROJŮ
 • OPTIMÁLNÍ NASTAVENÍ
 • OSTŘENÍ V PRAXI
ZAJÍMAVOSTI
 • Stroje v ČSR
 • Z historie
UKÁZKY VÝROBY
P1050477 P1050253 P1050182 p1040887
www.tumliKOVO.cz-česky www.tumliKOVO.cz-english www.tumliKOVO.cz-deutsch www.tumliKOVO.cz-по-русски www.tumliKOVO.cz-en français www.tumliKOVO.cz-in italiano www.tumliKOVO.cz-en español www.tumliKOVO.cz-português www.tumliKOVO.cz-po polsku www.tumliKOVO.cz-japan
TOPlist

Velmi podobný projekt odměřování podélného posuvu hlavního suportu, prakticky na stejném principu jakým je také set odměřování pro soustruh MN80. Princip je založený na změně převodového poměru sestupových kol v soustavě ozubený hřeben-pastorek hřebene-sestupové kolo pastorku-ozubené kolo ručního kola. Pravděpodobně snaha o snížení ceny těchto soustruhů na minimum je důvodem, pro který tam tohle odměřování s noniem na ručním kole chybí. Pro představu, originální převod ruční kolo-sestupová kola-hřeben dává posuv na jednu otáčku ručního kola 19,1986mm vyjádřeno matematicky. Změnou převodového poměru a výrobou nového ozubeného kola ručního kola jsem se dostal na hodnotu 20mm na jednu otáčku.

 

 

set odměřování hlavního suportu

 

set odměřování, zadní pohled

Celé řešení odměřování jsem nainstaloval na zkoušku na mého rotwerka, který mě slouží především jako zkušební vzorek těchto soustruhů. Odměřování tam nakonec nechám, protože se mi to nechce sundávat a během července vyrobím také pár kousků navíc pro případné zájemce.

Suportovou skříň, dá-li se takto tento díl nazývat, jsem rozebral a zjistil, že je tam poměrně hodně místa na změnu převodového poměru, ovšem tato změna by se měla týkat jen ozubeného kola ručního kola posuvu. Je to hlavně z důvodu jednoduchosti výroby, kdy zůstává velké ozubené kolo 54z s pastorkem 11z zabírajícím do hřebene posuvu a změní se pouze počet zubů na hřídeli ručního kola.

 

 

sundaná suportová skříň s odděleným ručním kolem

Touto jednoduchou změnou převodového poměru se dostanu na velmi příjemnou hodnotu posuvu 20mm. Při této příležitosti jsem také zakomponoval do tohoto setu přesné vedení hřídele ručního kola, které je o poznání přesnější než původní vyklechtaný otvor v litině s velmi krátkým vedením.

 

 

jednotlivé původní díly náhonu suportu

Původní „suportová skříň“ je na obrázcích v částečně rozebraném stavu, ruční bakelitové kolo půjde pryč, stejně tak hřídelka s ozubeným kolem 24z. Nahradí jej nové přesně odvalené ozubené kolo s hřídelí, novým protikusem nonia s osazením o průměru 20mm sloužícím zároveň jako prodloužené pouzdro hřídele ozubeného kola vyložené bronzí, které má skoro dvojnásobnou délku jak původní vedení, dále je v sestavě nové kovové ruční kolo na kterém je přesný nonius aretovaný rádlovaným čepem s excentrem, který zvedá čípek pod noniem a tím jej aretuje proti pootočení na ručním kole.

 

 

nové ozubené kolo s hřídelí ručního kola

 

ruční kolo posuvu

 

čep aretace nonia zvedaný excentrem rádlovaného čepu ručního kola

 

protideska nonia sloužící zároveň jako vedení hřídele ručního kola

 

nonius hlavního posuvu 200 dílků, jeden dílek 0,1mm posuvu

Po vyjmutí původních dílů, je třeba provést převrtání původního cca 10mm otvoru v litinovém bloku na hodnotu větší cca 21mm, případně 20mm posunutou o cca 0,5mm od původní rozteče 39mm na 39,5mm. Takhle by to mělo být v případě, že je k dispozici vyvrtávací frézka, větší vrtačka, soustruh s lícní deskou.

 

 

ustavení litinového dílce suportové skříně s původním otvorem

 

vystředění původního otvoru

Je ale v podstatě jedno jakým způsobem se toho otvoru dosáhne, nemusí být ani přesný, stačí jej odvrtat po obvodu. Ani v případě ustavování není důležité mít otvor a tyčku kola 54z v ose, stačí přibližně, například já jsem nakonec otvor odvrtal 20mm frézou.

 

 

posunutí na novou rozteč a odvrtání otvoru na hodnotu 20mm.

Přesný protikus s bronzovým pouzdrem má nachystané otvory, díky kterým se pouzdro příšroubuje dvěmi M5 imbusy přímo na čelo litinového odlitku a osová vzdálenost mezi sestupovými ozubenými koly se před přišroubováním nastaví ručně. Protideska nonia se potom může provrtat na nějakém místě spolu s litinovým odlitkem suportové skříně a zajistit kuželovými nebo pružinovými kolíky.

 

 

přišroubovaná protideska

Velmi jednoduchým způsobem je provedeno mazání hřídelky ručního kola, zboku suportu je vyvrtán otvor 3mm současně s pouzdrem hřídelky a bronzovým pouzdrem, jeho přední část je zvětšena vrtákem 6,1mm a naklepnuta kuličková maznička.

 

 

mazání hřídelky

Ruční kolo je identické jako v případě setu pro MN80, nonius má o něco málo větší průměr a obsahuje 200 dílků pro dělení posuvu 20mm se sympatickou hodnotou jednoho dílku 0,1mm.

 

 

detail nonia

Zajištění hřídelky a ručního kola jsem vyřešil svrtáním celku v obvodu hřídele závitem M4, který velmi přesně aretuje ruční kolo vůči hřídelce, a zároveň zamezuje vysunutí ručního kola. Tento způsob spojení v případě malého průměru hřídelky mě připadá naprosto ideální.

 

 

set dílů pro odměřování

Instalace na soustruh je potom jednoduchá, celý komplet je oproti původnímu řešení více profesionální, ruční kolo má přesné vedení a celkově set působí velmi robustním dojmem.

 

 

pohled na set odměřování na suportové skříni

 

set zespodu

 

spodní pohled na set na suportové skříni

 

set odměřování přímo na soustruhu

 

detailní pohled instalace na soustruh

Natočil jsem při této příležitosti také krátké video jak celý komplet funguje přímo na soustruhu.

 

 


 

Přečtěte si také :